Co robić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłacenia odszkodowania?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 01:00
Posiadanie ubezpieczenia samochodu czy domu nie oznacza, że możemy czuć się bezpieczniej. Wiele firm ubezpieczeniowych nie chce wypłacać należnych odszkodowań, co może być poważnym problemem. Do kogo można w takiej sytuacji zwrócić się z prośbą o pomoc? Odpowiedzi na to pytanie szukał Janusz Weiss.
Audio
  • Co robić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłacenia odszkodowania? (Weiss na wakacje - wydział prawa/ Jedynka)
Co robić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłacenia odszkodowania?
Foto: Glow Images/East News

Słuchaczka Jedynki stała się ofiarą włamania do mieszkania. Firma ubezpieczeniowa nie chciała jednak wypłacić odszkodowania, bo nie znalazła widocznych znamion przestępstwa na drzwiach wejściowych do mieszkania. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Jak wyjaśnia prawnik, na rozpatrzenie roszczenia ubezpieczeniowego ubezpieczyciel ma 30 dni. Ustalana jest odpowiedzialność, wynikająca z umowy ubezpieczenia. - Ubezpieczyciel ma ku temu kompetencje, bo ma zaplecze logistyczne, fachowe i odpowiednią wiedzę, by z własnej inicjatywy przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, co jest również nałożone ustawą - wyjaśnia prawnik Cezary Orłowski z Biura Rzecznika Ubezpieczonych.
Czy musi być ślad włamania, by osoba ubezpieczona dostała odszkodowanie? Jak ma się to do umowy ubezpieczenia? Posłuchaj całej rozmowy.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

 

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(sm/tj)

Czytaj także

Słuchacze prostują. Nie można czasowo wyrejestrować samochodu osobowego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 21:36
Takiej informacji udzielono Januszowi Weissowi w jednym z wydziałów komunikacji. Miałoby wiązać się to z niepłaceniem obowiązkowego ubezpieczenia OC. Od razu rozdzwoniły się telefony od słuchaczy, którzy wyjaśnili co tak naprawdę prawo stanowi w tej kwestii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Analityk: nasza chęć do ubezpieczania się nie jest wysoka

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 16:04
- Żadne ubezpieczenie, które jest dobrowolne nie jest popularne. Niespecjalnie lubimy ubezpieczać się dobrowolnie - uważa analityk Marcin Tarczyński.
rozwiń zwiń