Pioruny i ulewy nie są im straszne. Polscy Łowcy Burz

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 13:15
- W sprzyjających warunkach w Polsce mogą nawet pojawić się trąby powietrzne. Zdarza się to tylko kilka razy do roku, a w tym pojawiła się jedynie jedna, więc jest to wyjątkowo spokojny sezon - mówi w Jedynce polski łowca burz, Artur Surowiecki.
Audio
Samochody podczas ulewy. W godzinach popołudniowych w stolicy, 11 sierpnia przeszła burza z silnymi opadami deszczu.
Samochody podczas ulewy. W godzinach popołudniowych w stolicy, 11 sierpnia przeszła burza z silnymi opadami deszczu. Foto: PAP/Marcin Obara

W czasie minionego lipca tylko jeden dzień w Polsce upłynął bez burzy. - Zgadza się, bo tylko w czasie jednej doby nie zaobserwowano wyładowań atmosferycznych. Poza tym mieliśmy burze codziennie w różnych miejscach Polski - opowiada Artur Surowiecki. Jak dodaje specjalista, taka sytuacja doprowadziła do licznych podtopień i dość poważnych strat.
Gość "Lata z Radiem" jest jednym z założycieli stowarzyszenia i strony internetowej poświęconej burzom oraz innym zjawiskom i osobliwościom atmosferycznym. Skąd się wzięła tak nietypowa pasja? - Osób, które zajmują się niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi w Polsce nie jest wiele, a i samych burz nie jest dużo. W Ameryce np. od tornad ginie od 30 do 50 osób rocznie, a czasami i więcej - podkreśla polski łowca burz.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Jak dodaje Surowiecki, w dzieciństwie bał się burz, co zmieniło się, gdy był nastolatkiem. - Te zjawiska zaczęły mnie interesować i oswoiłem strach. Zacząłem obserwować burze i znaki na niebie, które je zwiastowały - opowiada specjalista.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>
W studiu Jedynki rozmawialiśmy również m.in. o systemie szybkich ostrzeżeń meteorologicznych i o fotografowaniu burz. Posłuchaj całej rozmowy.

(sm, pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Nawałnica nad Zakopanem. Ranna kobieta, porażeni turyści i zaginiony nastolatek

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014 20:58
20-minutowa nawałnica nad Zakopanem i nieprzejezdne drogi oraz zalane piwnice. Około godziny 13.00 nad stolicą Podhala przeszła gwałtowna ulewa.
rozwiń zwiń