"Matysiakowie" po raz 3000. Wyjątkowa odsłona!

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 07:00
W sobotę, 23 sierpnia ok. godziny 13.14, w Radiowej Jedynce wyemitowany zostanie specjalny, 3000. odcinek powieści "Matysiakowie". Z tej okazji główni bohaterowie słuchowiska, realizowanego od niemal 58 lat przez Teatr Polskiego Radia, przypomną losy słynnej rodziny z ul. Dobrej w Warszawie.
Ekipa Matysiaków podczas otwarcia jubileuszowej wystawy poświęconej dziejom i twórcom audycji w Muzeum Woli
Ekipa "Matysiaków" podczas otwarcia jubileuszowej wystawy poświęconej dziejom i twórcom audycji w Muzeum WoliFoto: P. Goławski/Polskie Radio

"Matysiakowie" to najdłuższa w historii polskiej radiofonii powieść w odcinkach. Na antenie Polskiego Radia ukazuje się od 15 grudnia 1956 roku. W sobotę, 23 sierpnia, usłyszymy "Matysiaków" już po raz 3000.
– Z tej okazji zapraszamy na jubileuszowe spotkanie z bohaterami naszej powieści. Będą wspomnienia i ulubione piosenki. Specjalnie tym razem postanowiliśmy porzucić fabułę i oddaliśmy głos głównym postaciom, które opowiedzą o najważniejszych wydarzeniach z historii "Matysiaków". Nie zabraknie również zaśpiewanej wspólnie piosenki o ul. Dobrej – mówi Janusz Adam Dziewiątkowski, twórca 3000. odcinka radiowej sagi oraz "Słowa autorów do Radiosłuchaczy". Odczyta je Andrzej Blumenfeld, czyli Gienek Matysiak. – Być może niektórzy pamiętają, jak w sobotni grudniowy wieczór 1956 roku, Józef Matysiak – głowa rodziny – w skromnym, jednopokojowym mieszkanku na Dobrej dzielił na kupki przyniesioną z fabryki wypłatę. Dziś mnie, jego synowi i głównemu lokatorowi owego mieszkania, przypadła rola szczególna. Chciałbym bowiem w imieniu nas wszystkich – a więc autorów, reżysera, aktorów i realizatorów powieści radiowej "Matysiakowie" – podziękować wam za wspólnie spędzone lata – te słowa Gienka zabrzmią już w najbliższą sobotę, wczesnym popołudniem, w Radiowej Jedynce.

90. urodziny Ludmiły Łączyńskiej-Dobrowolskiej. "Trudno znaleźć granice między mną a Wisią" >>

Twórcami powieści byli wspaniali radiowcy i znakomici dramaturdzy: Jerzy Janicki, Stanisław Stampf’l oraz Władysław Żesławski. W 1960 r. do zespołu autorów dołączyła Dżennet Połtorzycka-Stampf’l. Czasowo z powieścią związani byli również: Janusz Domagalik oraz Jerzy Ofierski. Obecnie autorami scenariusza i dialogów są: Dżennet Połtorzycka, Janusz Adam Dziewiątkowski oraz Hanna Bielawska-Adamik.
Zapraszamy na radiową stronę Matysiaków >>>

Pierwszym reżyserem "Matysiaków" był Zdzisław Nardelli, potem Stanisława Grotowska. Od 2009 r. reżyserem jest Waldemar Modestowicz. Przez powieść przewinęło się blisko 400 polskich aktorów dramatycznych i estradowych, m.in. Stanisława Perzanowska, Jan Ciecierski, Tadeusz Janczar, Stefan Fridmann, Danuta Szaflarska, Janina Serdyńska, Tadeusz Fijewski, Wanda Łuczycka, Tadeusz Łomnicki, Stanisław Jaworski, Jerzy Michotek, Ryszard Barycz. Obecnie z powieścią związani są artyści reprezentujący kilka pokoleń aktorskich m.in: Ludmiła Łączyńska (laureatka Splendora Splendorów w 2010 r.), Aleksandra Karzyńska, Ewa Kania, Andrzej Blumenfeld, Tomasz Marzecki, Stanisława Celińska, Emilia Krakowska, Marek Siudym, Bożena Dykiel, Joanna Jędryka, Marcin Hycnar.
16 grudnia 2010 r. Rada m.st. Warszawy uchwaliła na warszawskim Powiślu Skwer im. Radiowej Rodziny Matysiaków. Rok później - z okazji 55-lecia słuchowiska - w Muzeum Woli, oddziale Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, Archiwum Polskiego Radia oraz Teatr Polskiego Radia przygotowały wspólnie specjalną jubileuszową wystawę poświęconą dziejom i twórcom audycji "Mieszkam tu nad Wisłą tyle lat…".

(Polskie Radio/asz)

Czytaj także

"Matysiakowie" kończą 63 lata. Ich popularność nie słabnie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 05:40
15 grudnia mija 63 lata od emisji pierwszego odcinka legendarnej już dziś powieści radiowej. "Matysiakowie" to najdłużej emitowane cykliczne słuchowisko na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwiazda "Matysiaków": trudno znaleźć granice między mną a Wisią

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 13:19
- To była niebywała sprawa dostać się do "Matysiaków" i dla młodej aktorki - coś wspaniałego. Byłam więc na pewno bardzo szczęśliwa - wspomina Ludmiła Łączyńska-Dobrowolska, która świętowała 90. urodziny.
rozwiń zwiń