Legiony - nadzieja na wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 20:45
W dzisiejszym "Naukowym zawrocie głowy" przedstawimy kolejny odcinek "Kroniki Wielkiej Wojny". Będzie on poświęcony historii Legionów Polskich i osobie Józefa Piłsudskiego.
Józef Piłsudski i jego legioniści
Józef Piłsudski i jego legioniściFoto: wikipedia

Legiony to pierwsza polska formacja wojskowa w XX wieku. Walcząc w czasie I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku i stały się zalążkiem Wojska Polskiego.

W skład Legionów weszły oddziały Strzelca Józefa Piłsudskiego, Drużyny Strzeleckie, Polowe Drużyny Sokoła oraz inne organizacje paramilitarne działające przed I wojną światową, głównie na terenie zaboru austriackiego.

SERWIS SPECJALNY Wielka Wojna 1914 - 1918 >>>

Powołanie Legionów do życia było konsekwencją wkroczenia 6 sierpnia 1914 roku na teren zaboru rosyjskiego - do Królestwa Polskiego - I Kompanii Kadrowej, znajdującej się pod komendą Józefa Piłsudskiego, złożonej z dotychczasowych członków Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich.

Kalendarium Wielkiej Wojny na antenie Jedynki >>>

Przez Legiony przewinęło się ok 35-40 tys. żołnierzy. Poległo ok. 3 tysięcy. 1358 żołnierzy Legionów otrzymało order Virtuti Militari.

W audycji usłyszymy także o roli jaką Józef Piłsudski odegrał tuż po wybuchu I wojny światowej.

Na "Kronikę Wielkiej Wojny" we wtorek 26 sierpnia o godz. 23.14 zaprasza Dorota Truszczak.

to, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stulecie Legionów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 12:30
3 sierpnia 1914 roku w krakowskich Oleandrach powstała Pierwsza Kompania Kadrowa, która potem zmieniła się w Legiony Polskie. Rozpoczynają się obchody stulecia Legionów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat temu I Kompania Kadrowa wyruszyła z Oleandrów

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 14:17
"Kadrówka" dała początek Legionom Polskim, które walcząc w czasie I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Stała się zalążkiem Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sto lat temu wyruszyła "Kadrówka". To był początek końca rozbiorów

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 16:10
6 sierpnia 1914 roku z krakowskich Oleandrów wyruszyła do zaboru rosyjskiego I Kompania Kadrowa. Dała początek Wojsku Polskiemu i przeszła do legendy - opowiada w radiowej Jedynce historyk, profesor Janusz Odziemkowski.
rozwiń zwiń