Jedynka odkrywa uroki Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 06:00
Zimna i mroczna, jak w kryminałach czy radosna i kolorowa, jak w piosenkach ABBY? Goście "Lata z Radiem" opowiedzą w piątek, jaka naprawdę jest Szwecja.
Audio
Sztokholm
SztokholmFoto: Fot.: Glow Images/East News

Szwecja, choć tak nieodległa, owiana jest pewną aurą tajemniczości. Kojarzy się z chłodem, legendami i nietypową kuchnią. A jakie są inne oblicza tego kraju? Sprawdzimy to w "Lecie z Radiem".

Jerzy Grunwald, artysta mieszkający od lat w Szwecji opowie o fenomenie tamtejszych zespołów muzycznych i o mentalności Szwedów. Z pisarką Dorotą Koman porozmawiamy o mrocznym świecie szwedzkich powieści kryminalnych i o ich autorach.

Magdalena Pramfelt z Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej wprowadzi nas w tajniki szwedzkiej kuchni i opowie o słynnych śledziach.

Spotkamy się także z Małgorzatą Pieczyńską, aktorką od wielu lat mieszkającą w Szwecji.

/Na "Lato z Radiem" w piątek 5 września od. 9.00 do 13.00 zaprasza Małgorzata Raducha.

bk/asz

Czytaj także

ABBA w Studio 2. Agnetha i Anni-Frid rzuciły Polskę na kolana

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 12:08
Pojawienie się w gierkowskiej Polsce szwedzkiej grupy ABBA było wydarzeniem porównywalnym tylko do wizyty zespołu The Rolling Stones w Warszawie dziewięć lat wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ABBA nie przyniosła wstydu… przetwórni rybnej

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 13:46
ABBA to nazwa słynnego zespołu. Ale taka samą nazwę nosi wytwórnia konserw rybnych. Wraz z autorką książki "ABBA. Fenomen i legenda" Marzeną Trzaską wyjaśniamy w "Czterech porach roku" czy to przypadek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tove Jansson - mama Muminków, której rysunki nie spodobały się fanom "Hobbita"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 17:01
Pochodząca z Finlandii pisarka zawsze przedstawiała się jako malarka, którą zresztą była. Ilustrowała też książki innych pisarzy, m.in. "Alicję w krainie czarów" czy "Hobbita". - Prawdziwi fani tej ostatniej stwierdzili, że zupełnie inaczej wyobrażali sobie świat i postaci z książki - mówiła w Jedynce Boel Westin, biografka twórczyni Muminków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaginiona dziewczyna i detektyw na dnie piekła

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 10:30
"Wykolejony" duńskiego pisarza Michaela Katza Krefelda rozpoczął Jedynkowy cykl "Lato z kryminałem". Fragmenty książki na naszej antenie czytał Andrzej Mastalerz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szwecja baśniową krainą tresury? To pytanie inspiruje wielu reżyserów

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 12:49
- W Szwecji, tym bardzo solidarnym i dobrze zorganizowanym państwie, jest jakiś fragment problematyczny - państwo tak mocno opiekuje się obywatelami, że opieka bywa opresyjna. Wydaje mi się, że państwo nie powinno się rozwijać w ten sposób - mówi Dariusz Gajewski, reżyser filmu "Obce niebo".
rozwiń zwiń