Szczyt NATO w Newport. Czy można mówić o sukcesie Polski?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 17:00
Gościem sobotnich "Sygnałów dnia" będzie były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Aleksander Kwaśniewski
Aleksander KwaśniewskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

W piątek podczas szczytu NATO w Newport zapadła zgoda na utworzenie sił natychmiastowego reagowania NATO - poinformował sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Jak mówił na konferencji prasowej w Newport, Sojusz musi wzmocnić swoje siły na lądzie, w powietrzu i na morzu. Anders Fogh Rasmussen dodał, że plan ma na celu ochronę sojuszników NATO w warunkach obecnego zagrożenia. Dlatego podjęto decyzję o stworzeniu sił szybkiego reagowania, tak zwanej szpicy.

Decyzje, jakie zapadły w Newport oznaczają, że do Polski przyjadą dodatkowi żołnierze NATO. - To sprawa zasadniczej wagi dla bezpieczeństwa Polski - powiedział Bronisław Komorowski i poinformował, że wzmocniony zostanie między innymi stacjonujący w Szczecinie Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód.

Prezydent poinformował podczas szczytu, że kolejne takie spotkanie, w 2016 roku odbędzie się w Polsce.

O tym, czy decyzje z Newport można określić jako sukces Polski oraz o tym, jakie są szanse na rozejm na Ukrainie zapytamy byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Szczyt NATO w Newport - czytaj więcej >>>

Na rozmowę w "Sygnałach dnia" zapraszamy w sobotę 6 września o godzinie 8.15.

bk/asz

Czytaj także

Komorowski na szczycie NATO: wsparcie ukraińskiej armii, ale tylko w czasie pokoju

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 21:16
Polska nie będzie na razie dozbrajać ukraińskiej armii. Bronisław Komorowski rozmawiał o tym z Petro Poroszenką w czasie trwającego w Walii szczytu NATO. Prezydent zapowiedział też, że końcowe ustalenia szczytu będą dla Polski korzystne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NATO wzmocni wschodnią flankę

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 07:32
- Na szczycie NATO w Newport udało się uniknąć zasadniczych różnic w sprawie wzmocnienia wschodniej flanki sojuszu - poinformował prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nałęcz: NATO wraca do strategii z czasów zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 09:07
- Wyraźnie widać, że NATO nie zamierza militarnie angażować się w kryzys ukraiński - ocenił w radiowej Jedynce doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego prof. Tomasz Nałęcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Saryusz-Wolski: Rosja toczy wojnę przeciwko Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 13:04
- Nie nazywajmy tego wojną domową. To wojna Rosji przeciwko Ukrainie. To inwazja i agresja - mówił w radiowej Jedynce europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski.
rozwiń zwiń