Kwaśniewski: w NATO dokonał się istotny zwrot

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 09:10
- W NATO dokonał się istotny zwrot. Gdyby pytać komu to zawdzięczamy, to niewątpliwie zawdzięczamy to Putinowi. To on odświeżył NATO, nadał nowy impet - mówił w radiowej Jedynce były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Audio
  • Były prezydent Aleksander Kwaśniewski o szczycie NATO w Newport (Jedynka/Sygnały dnia)
Aleksander Kwaśniewski
Aleksander KwaśniewskiFoto: W. Kusiński/PR

Gość "Sygnałów dnia" ocenił, że decyzje jakie zapadły podczas szczytu NATO w Newport zostały "podjęte w duchu ewidentnego zagrożenia".

Zdecydowano między innymi o utworzeniu sił natychmiastowego reagowania, gotowych na reakcję w ciągu zaledwie kilku godzin oraz o zwiększeniu wydatków na obronność przez państwa członkowskie. Powstanie tak zwanej "szpicy" to odpowiedź na apele Polski oraz krajów bałtyckich, które z coraz większym niepokojem patrzą na rosyjską agresję na Ukrainie.

NATO śle sygnał: Rosja zagraża światu. Trzeba się zbroić>>>

- NATO się wzięło w garść i bardzo dobrze - komentował Aleksander Kwaśniewski. Zdaniem byłego prezydenta, szczególnie wschód Europy czuje się zagrożony działaniami Rosji. - Szczególnie w krajach bałtyckich ten niepokój jest bardzo wielki i uzasadniony. Oni swoimi siłami nie są w stanie zapobiec aktom dywersyjnym - powiedział.

Kwaśniewski jest przekonany, że kryzys na Ukrainie szybko się nie zakończy. - Będziemy mieli do czynienia z długotrwałym kryzysem, który będzie miał istotny wpływ na sytuację w Europie a szczególnie na relacje między Zachodem i Rosją - dodał.

Szczyt NATO w Newport - czytaj więcej >>>

Oprócz sytuacji na wschodzie Ukrainy szczyt NATO zajął się także zagrożeniem, jakie stwarza w Iraku i na Syrii Państwo Islamskie. Sekretarz stanu USA John Kerry apelował do 10 państw sojuszniczych, w tym także do Polski o stworzenie koalicji, która będzie brać udział w operacjach przeciwko islamistom.

Gość radiowej Jedynki uważa, że Polska powinna pozytywnie odpowiedzieć na ten apel. - Trochę żyjemy w takiej euforii, bo co dzień to odnosimy kolejny sukces: premier jedzie do Brukseli, kolejny szczyt NATO odbędzie się w Warszawie, "szpica" w Szczecinie. Możemy nie zauważyć kontekstu, który jest bardzo dramatyczny. Czasy, w których żyjemy są ciężkie, a wydaje się, że mogą być jeszcze cięższe - powiedział.

Jak tłumaczył, na świecie są co najmniej "dwa punkty zapalne o ogromnym znaczeniu". - Dla nas bliższy i bardziej niebezpieczny jest długotrwały kryzys na Ukrainie. Ale drugim zagrożeniem, o jakim trzeba mówić, to jest ta niesamowita ofensywa kalifatu islamskiego - mówił Kwaśniewski.

Jego zdaniem, skoro pozycja Polski jest coraz większa, to Warszawa musi też brać udział w międzynarodowych misjach na całym świecie.

Komorowski: Polska pomoże w walce z Państwem Islamskim>>>

- Żyjemy w czasach większego zagrożenia niż jeszcze dwa, trzy lata temu. Te zagrożenia mają charakter trwały. Powinniśmy się przyzwyczaić, że z problemem radykalizmu islamskiego będziemy musieli zmierzyć się przez najbliższe dziesiątki lat. Także problemem ukraiński może trwać wiele lat. W związku z tym podstawową zasadą świata zachodniego musi być solidarność. Oznacza to, że zasada: my wam pomożemy na wschodzie, a wy nam pomóżcie w Iraku i Syrii jest całkowicie zrozumiała i do zaakceptowania - oświadczył były prezydent.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asop/ag)

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
pol20142014-09-06 16:45 Zgłoś
Zastanawia mnie dlaczego jak coś się dzieje ważnego na świecie czy w Polsce, Polskie Radio biegnie do p. Kwaśniewskiego po opinię. Jakby nie było innych ekspertów w Polsce reprezentujących bardziej pogłębiony wgląd w wydarzenia polityczne w kraju i na świecie. Nie sądzę, aby ten były, a może i wciąż wierzący, komunista i krętacz był wiarygodnym mówcą dla kogokolwiek, może tylko dla samego Polskiego Radia.
jim722014-09-06 16:41 Zgłoś
Jakiś czas temu pan z Kazimierza Dolnego wysyłał żołnierzy na wojenki wielkiego brata żądając w zamian stanowiska dla siebie np. w NATO. Nie dla kraju który reprezentował tylko dla siebie. Jankesi nie zawierają umów ze zdrajcami żeby nie być zdradzeni przez taką osobę w przyszłości. Wykorzystali okazję oczywiście i użyli naszych wojakow. Wykorzystali tez tymczasowego mieszkańca Kazimierza ale to miało formę używania czegoś i nie płacenia za usługę. Tak jak niektóre kobiety robią to za pieniądze a inne nie otrzymują żadnej gratyfikacji. Do której grupy zaliczyć tego człowieczka ?

Czytaj także

Apel USA o utworzenie koalicji przeciw Państwu Islamskiemu w Iraku. "Musimy ich zaatakować!"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 13:04
Sekretarz stanu USA John Kerry wezwał 10 krajów sojuszniczych, w tym Polskę, do udziału w koalicji przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego w Iraku. Zaapelował o wsparcie, wykluczając przy tym wysłanie do Iraku sił lądowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja ostro o NATO: Pakt dąży do dominacji w Europie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 17:24
- Decyzje Sojuszu dobitnie zademonstrowały, że Sojusz, którego politykę dyktują Waszyngton i jastrzębie w niektórych stolicach europejskich, dążył i dąży do dominacji w sferze militarnej - głosi oświadczenie rosyjskiego MSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NATO śle sygnał: Rosja zagraża światu. Trzeba się zbroić

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 07:00
Zwiększenie wydatków na obronność a także stworzenie sił natychmiastowego reagowania - to jedno z ważniejszych ustaleń, jakie zapadło w trakcie dwudniowego szczytu NATO w Newport.
rozwiń zwiń