Nagrody dla debiutujących reżyserów i aktorów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 08:23
15 września br. o godz. 18.00 w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. A. Osieckiej już po raz piąty zostaną wręczone statuetki Don Kichota i Arete. Nagrody przyznawane są co roku za debiut aktorski i reżyserski w Teatrze Polskiego Radia na antenie Radiowej Jedynki.
Statuetki nagród Don Kichot i Arete
Statuetki nagród Don Kichot i AreteFoto: Wojciech Kusiński/PR

Poniedziałkowy wieczór ubarwią fragmenty słuchowisk na żywo: "Lekcja polskiego” Anny Bojarskiej w reż. Janusza Kukuły (w scenie wystąpią: Angelika Kurowska jako Emilka Zelter, Stanisław Elsner-Załuski jako Kościuszko i Marcin Troński jako generał Franciszek Paszkowski), "Nic nie pytaj, bo nic nie powiem” Juliana Tuwima w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Gosztyły (wystąpią: Dariusz Wnuk i Krzysztof Gosztyła) oraz "Cyjanek o piątej” Pavla Kohouta w adaptacji i reżyserii Andrzeja Ferenca (wystąpią: Danuta Nagórna jako Zofia i Małgorzata Kaczmarska jako Irena). Nie zabraknie również piosenek w wykonaniu: Magdaleny Wilento, Szymona Orłowskiego, Olgi Szałas, Pawła Urbaniaka oraz Pawła Ruszkowskiego. Uroczystość poprowadzi dziennikarz muzyczny Programu Pierwszego PR - Paweł Sztompke.

Nagroda za debiut reżyserski "Don Kichot” to rzeźba wykona w Artesanias Urregui S.L. w Madrycie, a statuetka "Arete” to "Maska kobiety” stworzona przez rzeźbiarza Luisa Miguela Guia w tej samej pracowni.

Wyróżnienia dla debiutujących na antenie radiowej Jedynki aktorów i reżyserów przyznawane są od 2010 r. przez Program Pierwszy i Teatr Polskiego Radia. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się reżyserzy: Janusz Głowacki (2010), Ingmar Villqist (2011), Agnieszka Lipiec-Wróblewska (2012), Adam Wojtyszko (2013) oraz aktorzy: Olena Leonenko (2010), Natalia Sikora (2011), Anna Czartoryska (2012), Anna Rokita i Michał Kościuk (2013).

Retransmisja gali wręczenia nagród odbędzie się 27 września na antenie Radiowej Jedynki.

(mat. promocyjne/ag)

Czytaj także

Janusz Kukuła: w radiowym słuchowisku wszystko musi mieć uzasadnienie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 13:30
- Na przykład, gdy rozmawiają dwie osoby, a w tle słyszymy padający deszcz. Jeżeli nie skomentują, że pada, to staje się on niepotrzebny. Deszcz musi padać po coś - tajniki teatralnej sztuki radiowej objaśniał w audycji "Lato z Radiem" dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Wojtyszko: praca w Teatrze Polskiego Radia przypomina romans

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2014 12:00
- Nagle wybucha, wydarza się i zostaje na zawsze w sferze emocji. Chciałoby się, aby trwał dłużej, ale nie może - mówił w radiowej Jedynce reżyser, laureat ubiegłorocznej nagrody im. Don Kichota za debiut w Teatrze Polskiego Radia.
rozwiń zwiń