Marian Hemar - tęsknota, satyra, przekleństwo

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 22:00
O twórczości i życiu poety i dramaturga w "Leniwej niedzieli" porozmawia ze swoimi gośćmi Paweł Sztompke.
Przed mikrofonem Marian Hemar
Przed mikrofonem Marian HemarFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/audiovis.nac.gov.pl

Marian Hemar w okresie międzywojennym był kierownikiem literackim kabaretu Qui Pro Quo. Napisał około dwóch tysięcy piosenek, był autorem dowcipów i skeczy, korespondencji prasowych, wielu przebojów kabaretowych. Był także tłumaczem.

Od 1942 żył i pracował w Wielkiej Brytanii. Na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa prowadził cotygodniową audycję pt.: "Teatr Hemara", poświęconą żartobliwym komentarzom na temat bieżących wydarzeń.

O twórczości Mariana Hemara Paweł Sztompke porozmawia z Piotrem Szczerskim, reżyserem przedstawienia "Hemar – poeta przeklęty". W "Leniwej niedzieli" usłyszymy także rozmowę Marii Szabłowskiej z Konradem Szczebiotem, wykładowcą Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, poświęconą polskiemu literatowi.

Do słuchania audycji zapraszamy w niedzielę 28 września w godz. 10.00-12.00.

(asz)

Czytaj także

40 lat bez Mariana Hemara - mistrza polskiej piosenki

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 20:00
To dzięki Wojciechowi Młynarskiemu uświadomiliśmy sobie, że autorem szlagieru "Kiedy znów zakwitną białe bzy" był Marian Hemar. Mistrz polskiej piosenki odszedł 40 lat temu w brytyjskim Dorking.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lidia Stanisławska o karierze: liczą się fart i znajomości

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 10:12
- Jak ktoś mi mówi, że ważny jest talent i pracowitość to mam ochotę rzucić mu się do gardła - powiedziała w radiowej Jedynce Lidia Stanisławska. Mimo wspaniałej przeszłości muzycznej, ta obdarzona głosem i wrażliwością piosenkarka jest w zasadzie nieobecna w polskich mediach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kubiak: Poeta powinien być komentatorem

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 06:00
– Nie wyobrażam sobie, żeby radio, które ustokrotnia słowo, poetyckie również, miało jakkolwiek działać hamująco na rozwój poezji – mówił w 1975 roku Tadeusz Kubiak. – Żadna zdobyć techniczna nie zubaża dorobku kulturalnego.
rozwiń zwiń