Kard. Stanisław Dziwisz: nie powinniśmy się bać Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 21:12
- Kościół jest naszym wspólnym dobrem i jest otwarty dla wszystkich. Te słowa kieruję do ludzi, dla których wspólnota uczniów Jezusa jawi się jako zagrożenie - mówił metropolita krakowski w orędziu w przededniu XIV Dnia Papieskiego.
Audio
  • Orędzie kard. Stanisława Dziwisza z okazji XIV Dnia Papieskiego (Jedynka)
Kardynał Stanisław Dziwisz
Kardynał Stanisław DziwiszFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Kard. Stanisław Dziwisz zaczął swe wystąpienie od słów Jana Pawła II: "Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja". Zaraz potem przypomniał, że minęło pół roku odkąd papież Franciszek kanonizował Karola Wojtyłę. - Urzeczywistnił w ten sposób przekonanie ludu bożego wyrażone na placu św. Piotra w dniu pogrzebu. Subito Santo – natychmiast święty. W ten sposób położył ostateczną pieczęć potwierdzającą autentyczność świętości Karola Wojtyły. Jesteśmy bardzo wdzięczni papieżowi Franciszkowi za ten gest - podkreślił metropolita krakowski.

Osobisty sekretarz Jana Pawła II przywołał również inne słowa ojca świętego, które wypowiedział na placu św. Piotra: "Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi". Jak przekonywał kard. Dziwisz, nie powinniśmy się lękać syna Bożego i jego ewangelii. - Ona jest dobrą nowiną o Bogu, który jest miłością. Tylko w Chrystusie człowiek wie kim jest, jaka jest jego godność, jego powołanie i ostateczne przeznaczenie - podkreślał duchowny.

Przy okazji obchodzonego w niedzielę 12 października XIV Dnia Papieskiego kard. Stanisław Dziwisz wspomniał o Światowych Dniach Młodzieży w Polsce w 2015 roku. - Przyjedzie do nas papież Franciszek i młodzi chrześcijanie z całego świata. To wielkie wyzwanie, ale i wielki dar, wysłużony nam przez świętego papieża. Będą to dni radości i nadziei. Odsłonią nam one młode oblicze Kościoła. Będzie to szansa duchowej odnowy nas wszystkich, nie tylko młodych - tłumaczył  metropolita krakowski, dodając byśmy prosili w niebie o orędownictwo Jana Pawła II - inicjatora i patrona Światowych Dni Młodzieży.

- Inspirujmy się na co dzień jego nauczaniem, jego postawą, jego świętością. Jemu powierzajmy nasze sprawy. On nas zrozumie, on nas kocha, on nam błogosławi - zakończył duchowny.

W swoim orędziu Kard. Stanisław Dziwisz mówił również czym jest świętość i dlaczego rację ma papież Franciszek mówiąc, że polityka jest najwyższym wyrazem miłości.

Posłuchaj nagrania.

pg/mp

Czytaj także

Jan Paweł II - pierwszy papież w Białym Domu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 05:44
6 października 1979 pierwszy raz w historii papież gościł w Białym Domu. Prezydent Jimmy Carter powitał Jana Pawła II po polsku słowami: "Niech będzie Bóg pochwalony!"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Papieski. Podziękowanie za kanonizację Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 13:36
Pod hasłem "Świętymi bądźcie" obchodzony będzie w niedzielę Dzień Papieski. W tym roku ma on szczególny wymiar. Obchodzony będzie pierwszy raz po uznaniu świętości papieża-Polaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio uhonorowane nagrodą TOTUS zwaną katolickim Noblem

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 18:17
W przededniu XIV Dnia Papieskiego, w sobotę 11 października, podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie Polskie Radio wspólnie z Telewizją Polską zostało wyróżnione najważniejszą nagrodą Kościoła katolickiego w Polsce - TOTUS. Statuetkę odebrał prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń