Unijne porozumienie ws. klimatu

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 11:40
Troska o klimat czy o rozwój nowych gałęzi przemysłu? Czyli pakiet energetyczno - klimatyczny Unii Europejskiej oraz humanistyczne aspekty unijnej debaty o klimacie i energetyce.
Audio
  • Unijne porozumienie ws. klimatu (Więcej świata/Jedynka)
Szef Rady Europejskiej: Nie było łatwo, ale byliśmy w stanie osiągnąć to porozumienie
Szef Rady Europejskiej: "Nie było łatwo, ale byliśmy w stanie osiągnąć to porozumienie"Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Na szczycie w Brukseli rozstrzygnęły się losy na najbliższe 16 lat unijnej polityki energetyczno-klimatycznej. Chodzi nie tylko o 40-procentową redukcję emisji dwutlenku węgla, ale także o poprawę efektywności energetycznej i wzrost udziału odnawialnych źródeł energii. Polska nie chce dopuścić do tego, aby ponosić duże koszty unijnej strategii i jak obwieściła Premier Ewa Kopacz po zakończeniu obrad: mówiłam - z tego szczytu nie przyjedziemy z dodatkowymi obciążeniami i rzeczywiście nie ma dodatkowych obciążeń.

Zgodnie z ustaleniami, Polska otrzyma podobną do obecnej, liczbę pozwoleń na emisję, jednak przychody z nich będą musiałby być inwestowane w technologie sprzyjające ochronie środowiska. Mniej zamożne kraje UE, w tym Polska, mają być mniej obciążone kosztami ambitnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Z porozumienia zadowolony jest przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, ponieważ Unia Europejska będzie mogła wysłać pozytywny sygnał na międzynarodowe negocjacje klimatyczne do Paryża za rok.

O nowym pakiecie energetyczno - klimatycznym Unii Europejskiej: korespondencja z Brukseli Magdaleny Skajewskiej, oraz komentarz Jarosława Kuisza z tygodnika "Kultura Liberalna".

''

Czytaj także

Porozumienie klimatyczne w Brukseli. Premier Kopacz: negocjacje były ciężkie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 09:30
Nie będzie dodatkowych obciążeń dla Polski w związku z nowymi ramami polityki energetyczno-klimatycznej UE - powiedziała w Brukseli premier Ewa Kopacz po zakończeniu pierwszego dnia obrad unijnego szczytu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt UE w Brukseli. Uzgodniono ramy polityki klimatycznej do 2030 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 10:06
Unia Europejska ograniczy emisje CO2 o co najmniej 40 proc. do 2030 r. względem roku 1990 - uzgodnili przywódcy państw w nocy z czwartku na piątek w Brukseli. Mniej zamożne kraje UE, w tym Polska, będą mniej obciążone kosztami ambitnej polityki klimatycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugi dzień szczytu UE

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 08:07
Po czwartkowych, trudnych negocjacjach energetyczno-klimatycznych, w piątek przyszedł czas na rozmowy o inwestycjach. Przywódcy państw i rządów w Brukseli będą omawiać propozycje dotyczące pobudzenia wzrostu i zatrudnienia w Europie.
rozwiń zwiń