Pożegnanie Jose Barroso

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 20:00
Zmiana na szczycie Europejskich władz co czeka nowego szefa Komisji Europejskiej.
Audio
  • Zmiana na szczycie Europejskich władz co czeka nowego szefa Komisji Europejskiej. (Więcej świata/Jedynka)
Obrady Parlamentu Europejskiego
Obrady Parlamentu EuropejskiegoFoto: Central Audiovisual Library of the European Commission

1. listopada prace rozpocznie nowy gabinet Jean-Claude Junckera. Jose Barroso pożegnał się po 10 latach, jakie spędził na czele Komisji Europejskiej. W tym czasie, jak mówił, Europa musiała stawić czoła jednym z największych wyzwań ostatnich dekad. Wśród osiągnięć wymienił m.in. przyjęcie Traktatu Lizbońskiego, ambitnej polityki klimatycznej, wzmocnienie reguł bankowych i gospodarczych w Europie oraz rozszerzenie Unii o 13 nowych krajów.

- To była komisja na czas kryzysu, z czego połowę swojej kadencji Barroso zaczął w trudnych warunkach kryzysu strefy euro. Moim zdaniem, nie wykorzystał intrumentu, który dostał w Traktacie Lizbońskim, jeżeli chodzi o stworzenie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa - powiedział poseł Paweł Zalewski.

Po dziesięciu latach na stanowisku szefa Komisji Europejskiej Portugalczyk Jose Barroso odchodzi w poczuciu dobrze spełnionej misji w trudnych czasach dla UE. Nie brak jednak krytyki, że osłabił on Komisję i poddawał się woli europejskich potęg.

Z byłym eurodeputpwanym Pawłem Zalewskim oraz dziennikarzem Igorem Janke, porozmawiamy o kończacej się kadencji Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jose Manuela Barroso.

kawa

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczyt Unii, a na nim starcie o dwutlenek węgla. Polska może zachować się ”radykalnie”

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 07:06
Pakiet energetyczno-klimatyczny to główny temat spotkania szefów państw i rządów w Brukseli. Rozbieżności między krajami członkowskimi Unii Europejskiej utrzymywały się do ostatnich negocjacji przed szczytem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec kadencji Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 14:52
Kadencja Komisji Europejskiej, której przewodził Jose Manuel Barroso, dobiega końca. 1 listopada prace rozpocznie nowy gabinet Jean-Claude Junckera. Na konferencji prasowej podsumowującej swoją działalność Barroso mówił o sukcesach, ale nie ukrywał też, że były problemy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany na unijnych stanowiskach. Donald Tusk wkracza do gry

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 20:28
Powoli dokonuje się zmiana warty na kluczowych unijnych stanowiskach. W Brukseli spotkali się ustępujący i przyszli szefowie Rady i Komisji Europejskiej : Jose Barroso, Herman Van Rompuy, Jean Claude Juncker oraz Donald Tusk.
rozwiń zwiń