W związku z tym Centrum Nauki Kopernik oferuje pakiet "Pracownia przyrody", składający się z różnych pomocy szkolnych, który będzie wdrażany w ramach działania pilotażowego w dzisięciu szkołach w Polsce. Całość wspierają fundusze unijne. Efekty pilotażu posłużą Ministerstwu Edukacji Narodowej do upowszechnienia nowej formuły edukacji przyrodniczej w szkołach.
O lekcjach przyrody, które pozwalają projektować i wykonać różne doświadczenia i eksperymenty naukowe pozwalające opisać i zrozumieć zjawiska przyrody w "Naukowym zawrocie głowy" mówili: prof. Łukasz Turski - fizyk, Robert Firmhofer - dyrektor CN Kopernik i Ryszard Świderski - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie
Ponadto w audycji informowaliśmy o sukcesach polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomicznej w Rumunii. O tym jak zachęcić uczniów do zdobywania nie tylko szkolnej wiedzy mówili laureaci olimpiady: Paweł Zalecki (V LO Kraków) i Maciej Głowacki (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krośnie) oraz Waldemar Ogłoza - opiekun drużyny (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), Tomasz Zając - nauczyciel z V LO z Krakowa i Grzegorz Stachowski – sekretarz generalny Międzynarodowej Olimpiady Astronomicznej.
Na koniec zapraszaliśmy na Festiwal Przemiany w CN Kopernik. Jego organizatorów interesuje szeroko rozumiany rozwój oraz zmiana, jaką wywołuje. Cechą organizowanej już po raz piąty imprezy jest interdyscyplinarność rozumiana jako spojrzenie na dany problem z różnych perspektyw. W dniach 4-7 września będą miały miejsce wydarzenia o charakterze artystycznym, naukowym, warsztatowym i dokumentalnym. O szczegółach opowiadał Łukasz Strzelczyk.
Rozmawiała Dorota Truszczak.
pg/ag