Biegiem na Majdan: sport buduje mosty, na których spotykają się narody

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 08:59
- To jest bardzo ważna misja, wprawdzie nie startowałem nigdy w biegu sztafetowym, który ma swoją specyfikę, ale myślę, że tutaj aspekt sportowy jest najmniej istotny - mówił tuż przed startem Robert Korzeniowski , który jako pierwszy wyruszył na trasę sztafety "Biegiem na Majdan”.
Audio
  • Biegiem na Majdan: "Sport buduje mosty, na których spotykają się narody" (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Z Kateryna Nikołajenko z Obywatelskiego Sektora Majdanu, czyli organizacji, która narodziła się w czasie rewolucji godności, rozmawiał korespondent Polskiego Radia Piotr Pogorzelski (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Relacja Patryka Michalskiego z 60. kilometra Biegu na Majdam (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Relacja Patryka Michalskiego z Dęblina, który minęła sztafeta Biegiem na Majdan (Z kraju i ze świata/Jedynka)
  • Sztafeta Biegiem na Majdan otrzymała spontaniczne wsparcie - na jednym odcinku towarzyszyli jej amatorscy biegacze z okolic Dęblina i Ryk (Popołudnie z Jedynką)
  • Nad uczestnikami sztafety Biegiem na Majdan zapada noc. Za kilka godzin dotrą do granicy polsko-ukraińskiej (Popołudnie z Jedynką)
Uczestnicy Biegu na Majdan na trasie
Uczestnicy Biegu na Majdan na trasie Foto: Patryk Michalski/Polskie Radio

Kilka minut po godz. 3 z warszawskiego Wilanowa wystartowała sztafeta "Biegiem na Majdan". W sumie pokona ona prawie 800 kilometrów. Do Kijowa dotrze w piątek w południe - w rocznicę wybuchu protestów na Majdanie i 10 lat po wybuchu pomarańczowej rewolucji. W sztafecie biegną dziennikarze i działacze, amatorzy biegania - m.in. dyrektor radiowej Jedynki i pomysłodawca akcji Kamil Dąbrowa.

- Biegniemy takimi siedmioosobowymi zastępami. Każda grupa musi zrobić 60 kilometrów - wyjaśnia zasady sztafety Piotr Pacewicz, dziennikarz "Gazety Wyborczej” i organizator biegu.

Na starcie sztafety byli nie tylko uczestnicy biegu. Sztafetę wsparli także ci, którzy nie będą biec, bo nie udało im się zakwalifikować. - Nie biegnę, ale chciałem pokazać swoją solidarność - mówił Kuba Szczepaniak. - Odprowadzę ich do rogatek Warszawy, wrócę do domu, zdrzemnę się i pójdę do pracy - dodał.

Na starcie był także Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce, który podziękował za tak zdrową i kreatywną inicjatywę. - Potrzebowaliśmy takiego nowego podejścia do walki z tą sytuacją - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich relacji.

***

Przygotowali: Krzysztof Horwat i Patryk Michalski

Goście: Robert Korzeniowski (były sportowiec, wielokrotny mistrz olimpijski), Piotr Pacewicz (dziennikarz "Gazety Wyborczej”), Violetta Domaradzka (zwyciężczyni konkursu "Pobiegnij na Majdan”), Andrij Deszczyca (ambasador Ukrainy w Polsce), Kuba Szczepaniak (biegacz), Rafał Lipski (aktywista antyrasistowski), Piotr Maślak (TVP Info), członkowie grupy Biegusiem.pl, Oswald Rodrigo Pereira (TVP Info), Martin M. Šimeeka (dziennikarz słowacki).

Data emisji: 18.11.2014

Godzina emisji: 6.00. - 9.00, 12.00 - 13.00, 15.00 - 19.00

Materiały zostały wyemitowane w audycjach: " Sygnały Dnia ", " Z kraju i ze świata ", "Popołudnie z Jedynką".

(ah/ag/asz)

Czytaj także

Biegiem na Majdan. "Ta sztafeta to głos przeciwko wojnie"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 08:00
- Adresatami biegu są Ukraińcy, ale i Polacy, których chcemy namówić, by nie ulegali nastrojom pojawiającym się w Europie. Nasze znużenie tematem Ukrainy to marzenie dyktatora, jakim jest Putin - mówi w Jedynce Piotr Pacewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biegiem na Majdan. "Boimy się śniegu, ale ożywia nas idea"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 11:40
- Przed nami 800 km albo, jak mówią niektórzy, niecałe 800 km – mówi Kamil Dąbrowa, dyrektor Radiowej Jedynki, który wziął udział w "Treningu dla Ukrainy" przed Biegiem na Majdan.
rozwiń zwiń