Roma Ligocka o trudnych powrotach do młodości

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 03:50
- Zrozumiałam, że mogę tę książkę napisać tylko wtedy, jeżeli zrobię to z dzisiejszej pozycji - wyjaśnia koncepcję swojej nowej książki Roma Ligocka.
Audio
  • Trudna droga w głąb siebie, czyli "Droga Romo" Romy Ligockiej (Moje książki/ Jedynka)
Roma Ligocka przyznaje, że najtrudniej wybaczyć samemu sobie
Roma Ligocka przyznaje, że najtrudniej wybaczyć samemu sobieFoto: PAP/DPA

Roma Ligocka w najnowszej powieści "Droga Romo" wróciła do czasów młodości, bo - jak mówi - pragnęli tego czytelnicy. - Pomyślałam, że rzeczywiście jest to obszar ważny, że u progu mojego dorosłego życia napotkałam problemy, których i dziś doświadczają młode dziewczyny, więc jest o czym pisać - opowiada pisarka.

''

Zabrawszy się do pracy autorka przeżyła duże załamanie, bo zdała sobie sprawę, że nie może napisać tej książki. - Zrozumiałam, że nie lubię tej dziewczyny, bo ona ma bardzo mało wspólnego z dzisiejszą mną - wyjaśnia Roma Ligocka. Ostatecznie jednak pisarka postanowiła zmierzyć się z bohaterką, którą jest ona sama sprzed lat.
Jedną z konkluzji najnowszej książki Ligockiej jest to, że wybaczanie jest sztuką, a najtrudniej je podarować samemu sobie. Dotyczy to błędów przeszłości, nawet jeśli są one bardzo odległe. Dlaczego pogodzenie się z samym sobą jest tak ważne? Posłuchaj całej audycji.

W programie również rozmowa z Izą Żukowską, dziennikarką radiowej Jedynki o jej najnowszej książce "Skazy".
**************

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Roma Ligocka (pisarka i malarka), Iza Żukowska (dziennikarka radiowej Jedynki, autorka książki "Skazy"), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki i dziennikarz)

Data emisji: 19.11.2014
Godzina emisji: 20.14
(sm/ag)

Czytaj także

Łączniczka, którą Marek Edelman nazywał "Irką wariatką"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 03:51
Bohatersko walcząc i ratując ludzi z obozów w trakcie wojny nie miała instynktu samozachowawczego. Dlaczego Irena Conti Di Mauro po wojnie zmieniła tożsamość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sporne opłaty za dzieła w sieci. Apel ludzi kultury wywołuje dyskusję

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 11:00
- W Polsce smartfony i tablety są tak samo drogie jak w innych krajach, ale tam, w cenach wmontowane są już opłaty na rzecz twórców - mówi Michał Komar, publicysta, który popiera apel w sprawie opłat od czystych nośników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohumil Hrabal i zagadka noszenia gnoju w Święto Pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 15:00
- Bohumil Hrabal miał swoje rytuały. Noszenie gnoju akurat 1 maja było z jego strony żartem, ale też protestem - mówi Monika Zgustova, autorka biografii czeskiego pisarza.
rozwiń zwiń