X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niemożliwe stało się możliwe. Zobaczyć niewidzialne

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 04:10
- Już parę lat temu było widać, że to jest wielka rzecz, a nie jest to tylko kolejny nieznaczący artykuł - komentuje tegoroczną nagrodę Nobla prof. Czesław Radzewicz.
Audio
  • Tajemnice supermikroskopii (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News

Eric Betzig, Stefan Hell oraz William E. Moerner to naukowcy, którzy wynaleźli metody oglądu obrazów, które są lepsze od "ograniczenia Abbego". - Abbe pod koniec XIX wieku ustalił jakie są możliwości mikroskopii optycznej, czyli tej, która korzysta z promieni świetlnych - opowiada profesor.
Doktorantka jednego z laureatów, prof. Hella - Joanna Oracz, która także pracuje na Wydziale Fizyki UW wyjaśnia, że wymyślone techniki nazywamy superrozdzielczymi, bo pokonują tzw. ograniczenie dyfrakcyjne. - Korzystając z tradycyjnych soczewek, możemy osiągnąć rozdzielczość teoretycznie dowolnie małą - mówi Joanna Oracz.
Goście audycji wyjaśniają, w jaki sposób stało się to możliwe oraz jakie możliwości daje mikroskopia fluorescencyjna wysokiej rozdzielczości.

*****

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Czesław Radzewicz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i doktorantka jednego z laureatów, prof. Hella - Joanna Oracz, która także pracuje na Wydziale Fizyki UW

Data emisji: 25.11.2014
Godzina emisji: 21.37
(sm/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolce w głowie człowieka. Odkrywamy tajemnice mózgu

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 13:00
Czy mózg może powstać ze skóry? I czy ma to znaczenie w medycynie? O ciekawych i fascynujących badaniach prowadzonych przez polskich naukowców, a związanych z poznawaniem tajemnic mózgu w "Wieczorze odkrywców".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy już wiedzą, jak człowiek orientuje się w terenie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 19:00
Nikt nie spodziewał się, że już w tym roku nagroda Nobla przypadnie uczonym za badania nad ludzkim mózgiem, a zwłaszcza nad mechanizmem wewnętrznego GPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mruczą, szczekają i leczą. Kontakt ze zwierzęciem czyni cuda

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 19:00
Koniem, osłem, kotem, psem, delfinem, a nawet alpaką... można leczyć. Animaloterapia to metoda terapii i edukacji z udziałem odpowiednio przygotowanych zwierząt.
rozwiń zwiń