Niemożliwe stało się możliwe. Zobaczyć niewidzialne

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 04:10
- Już parę lat temu było widać, że to jest wielka rzecz, a nie jest to tylko kolejny nieznaczący artykuł - komentuje tegoroczną nagrodę Nobla prof. Czesław Radzewicz.
Audio
  • Tajemnice supermikroskopii (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News

Eric Betzig, Stefan Hell oraz William E. Moerner to naukowcy, którzy wynaleźli metody oglądu obrazów, które są lepsze od "ograniczenia Abbego". - Abbe pod koniec XIX wieku ustalił jakie są możliwości mikroskopii optycznej, czyli tej, która korzysta z promieni świetlnych - opowiada profesor.
Doktorantka jednego z laureatów, prof. Hella - Joanna Oracz, która także pracuje na Wydziale Fizyki UW wyjaśnia, że wymyślone techniki nazywamy superrozdzielczymi, bo pokonują tzw. ograniczenie dyfrakcyjne. - Korzystając z tradycyjnych soczewek, możemy osiągnąć rozdzielczość teoretycznie dowolnie małą - mówi Joanna Oracz.
Goście audycji wyjaśniają, w jaki sposób stało się to możliwe oraz jakie możliwości daje mikroskopia fluorescencyjna wysokiej rozdzielczości.

*****

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Czesław Radzewicz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i doktorantka jednego z laureatów, prof. Hella - Joanna Oracz, która także pracuje na Wydziale Fizyki UW

Data emisji: 25.11.2014
Godzina emisji: 21.37
(sm/ag)

Czytaj także

Kolce w głowie człowieka. Odkrywamy tajemnice mózgu

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 13:00
Czy mózg może powstać ze skóry? I czy ma to znaczenie w medycynie? O ciekawych i fascynujących badaniach prowadzonych przez polskich naukowców, a związanych z poznawaniem tajemnic mózgu w "Wieczorze odkrywców".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy już wiedzą, jak człowiek orientuje się w terenie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 19:00
Nikt nie spodziewał się, że już w tym roku nagroda Nobla przypadnie uczonym za badania nad ludzkim mózgiem, a zwłaszcza nad mechanizmem wewnętrznego GPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mruczą, szczekają i leczą. Kontakt ze zwierzęciem czyni cuda

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 19:00
Koniem, osłem, kotem, psem, delfinem, a nawet alpaką... można leczyć. Animaloterapia to metoda terapii i edukacji z udziałem odpowiednio przygotowanych zwierząt.
rozwiń zwiń