Biegiem na Majdan. Między wysiłkiem i szczęściem

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 12:38
Rozgrzewka przed biegiem i gorąca herbata po swojej zmianie, czujność na poboczach Polski i Ukrainy, trud, przyjaźń i porozumienie losów, a na koniec - atmosfera święta wolności. Zobacz relację wideo ze sztafety.
Audio
  • Kamil Dąbrowa o zakończonej sztafecie Biegiem na Majdan: dotknęliśmy tego, co obserwowaliśmy i komentowaliśmy jako dziennikarze przez ostatni rok (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Uczestnicy sztafety Biegiem na Majdan przed wejście tuż przed metą
Uczestnicy sztafety Biegiem na Majdan przed wejście tuż przed metąFoto: Mirosław Bieniecki/Facebook Biegiem na Majdan

Blisko 800 kilometrów. Ponad trzy dni i noce biegiem ze średnią prędkością 10 km/h. Cztery zastępy w barwach narodowych Polski i Ukrainy: białym, czerwonym, żółtym i niebieskim. Kilkadziesiąt przemoczonych zestawów ubrań i kubły gorącej herbaty.

Sztafeta Biegiem na Majdan, która połączyła Warszawę i Kijów, to jednak nie tylko liczby. To pożegnania i powitania, łzy wzruszenia i radości, zmęczenie, graniczny szlaban i brak granic w umysłach Polaków i Ukraińców. To wspólne uczczenie 10. rocznicy Pomarańczowej rewolucji i 1. rocznicy Euromajdanu - spotkanie na placu Niepodległości w Kijowie, które wypełniły słowa solidarności.

Sztafeta Biegiem na Majdan, to inicjatywa, której inicjatorami byli dyrektor radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa i dziennikarz "Gazety Wyborczej" Piotr Pacewicz. W roku, w którym Polska świętuje 25-lecie wolności, a we wschodniej Ukrainie wciąż trwają walki, uczestnicy akcji pragnęli wesprzeć Ukraińców w ich proeuropejskich dążeniach. - Wy swój bieg dopiero zaczynacie, ale wierzymy, że Wam się uda tak, jak nam się udało. I nie możecie zejść z tej drogi - mówił na Majdanie dyrektor-redaktor naczelny Radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa.

21 listopada do grupy, złożonej w większości z dziennikarzy polskich redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych - 10 kobiet i 18 mężczyzn - dołączyli ukraińscy biegacze. Pokonawszy wspólnie odcinek wiodący aleją Chreszczatyk, uczestnicy sztafety dotarli na plac Niepodległości, gdzie rok wcześniej zawiązał się Euromajdan.

(asz/ag)

Czytaj także

Biegiem na Majdan: sport buduje mosty, na których spotykają się narody

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 08:59
- To jest bardzo ważna misja, wprawdzie nie startowałem nigdy w biegu sztafetowym, który ma swoją specyfikę, ale myślę, że tutaj aspekt sportowy jest najmniej istotny - mówił tuż przed startem Robert Korzeniowski , który jako pierwszy wyruszył na trasę sztafety "Biegiem na Majdan”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biegiem na Majdan. "Społeczeństwo obywatelskie jest często krok przed politykami"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 16:10
- Jeżeli działacze i dziennikarze robią takie przedsięwzięcie, to znaczy, że mamy szansę na zbliżenie także na poziomie władz - mówi Wiktor Szlinczak, szef Instytutu Światowej Polityki w Kijowie. W piątek powita on sztafetę Biegiem na Majdan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztafeta Biegiem na Majdan już w Kijowie. "To coś więcej niż dziękuję"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 13:57
- Dla nas i dla Ukraińców to był ważny moment. Wydawało się, że dobiegamy ze zwykłym słowem "dziękuję", a to chyba było coś więcej - mówi Kamil Dąbrowa, pomysłodawca akcji Biegiem na Majdan.
rozwiń zwiń