Polscy żołnierze zakończyli służbę w Afganistanie. Relacje Radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 12:07
W czwartek 4 grudnia w Afganistanie zakończyła się polska misja ISAF. Relacje z uroczystości oraz rozmowy z wojskowymi i cywilnymi pracownikami Polskiego Kontyngentu nadawaliśmy przez cały dzień na naszej antenie.
Audio
 • Aktualności godz. 6 - Andrzej Klewiado o historii polskiej misji wojskowej w Afganistanie (Jedynka)
 • Aktualności godz. 7 - Andrzej Klewiado o 15. zmianie polskiego kontyngentu, która przygotowywała sprzęt do transportu do kraju (Jedynka)
 • Aktualności godz. 8 - gen, John Campbell dowódca sił NATO w Afganistanie mówi, jaki wnioski Afgańczycy powinni wyciągnąć z kończącej się misji (Jedynka)
 • Aktualności godz. 9 - Andrzej Klewiado relacjonuje ceremonię zakończenia polskiej misji wojskowej w Afganistanie (Jedynka)
 • Aktualności godz. 10 - Andrzej Klewiado i Wojciech Cegielski o tym, jak Afgańczycy oceniają 13 lat pobytu obcych wojsk (Jedynka)
 • Aktualności godz. 11 - Andrzej Klewiado i ambasador Piotr Łukasiewicz o zakończeniu pracy przez polską ambasadę w Kabulu (Jedynka)
 • Aktualności godz. 12 - Andrzej Klewiado o polskich stratach podczas misji w Afganistanie (Jedynka)
 • Aktualności godz. 13 - Andrzej Klewiado o weteranach z Afganistanu, którzy byli tu na kilku misjach (Jedynka)
 • Aktualności godz. 14 - Andrzej Klewiado o fatalnej sytuacji gospodarczej Afganistanu (Jedynka)
 • Aktualności godz. 15 - dowódca pierwszej zmiany polskiego kontyngentu w Afganistanie gen. Marek Tomaszycki o początkach współpracy z Afgańczykami (Jedynka)
 • Aktualności godz. 16 - Andrzej Klewiado rozmawia z cywilnymi pracownikami Polskiego Kontyngentu Wojskowego (Jedynka)
 • Aktualności godz. 17 - młode pokolenie Afgańczyków oczekuje od rządu działań na rzecz pokoju (Jedynka)
 • Aktualności godz. 18 - polskich żołnierzy misji ISAF zastąpią w Afganistanie członkowie misji szkoleniowo-doradczej “Resolute Support” (Jedynka)
Uroczyste zakończenie XV, ostatniej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego odbyło się w bazie w Bagram
Uroczyste zakończenie XV, ostatniej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego odbyło się w bazie w BagramFoto: st. chor. sztab. Adam Roik, Combat Camera DO RSZ

W magazynie "Z kraju i ze świata" ekskluzywnego wywiadu naszym wysłannikom udzielił dowódca wojsk NATO w Afganistanie, generał John Campbell:

Dowódca sił NATO w Afganistanie: Polacy wykonali dobrą robotę >>>

Uroczyste zakończenie XV, ostatniej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego odbyło się w bazie w Bagram. Radiowa Jedynka swoje "Aktualności" nadawała tego dnia z trzech miejsc jednocześnie: ze studia w Warszawie oraz z Kabulu i polskiej bazy w Bagram.

Pod hasłem "Bilans Polskiej Misji", Andrzej Klewiado ze studia w bazie Bagram opowiadał o udziale polskich żołnierzy w międzynarodowych siłach w Afganistanie oraz o ich wpływie na przemiany, które dokonały się w tym kraju. Z kolei w relacjach z Kabulu Wojciech Cegielski mówił o zmianach, jakie w ostatnich latach zaszły w Afganistanie oraz o niełatwych zadaniach, stojących przed wybranymi niedawno nowymi demokratycznymi władzami.

Afgańczycy rozczarowani Zachodem. Zawiódł ich oczekiwania >>>

Dyrektor radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa o pracy dziennikarzy PR w Afganistanie >>>

Akcja w "Aktualnościach Radiowej Jedynki" ma podsumować 13-letnią obecność Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, będącą jednocześnie największą operacją Polskich Sił Zbrojnych po II wojnie światowej. - Radiowa Jedynka od początku towarzyszyła naszym żołnierzom - powiedział Dyrektor-Redaktor Naczelny Pierwszego Programu Polskiego Radia Kamil Dąbrowa - podsumowując tę misję, chcemy oddać jak najpełniejszy jej obraz i właśnie dlatego zdecydowaliśmy się wysłać do Afganistanu naszych dziennikarzy, którzy "z pierwszej ręki" przekażą informacje naszym słuchaczom.

Polscy żołnierze wyjeżdżają z Afganistanu >>>
Akcję w "Aktualnościach Radiowej Jedynki" wspierały materiały reporterskie w magazynach publicystycznych oraz rozmowy z zaproszonymi do studia gośćmi.

Dowódca sił NATO w Afganistanie: Polacy wykonali świetną robotę >>>

Dowódca
Dowódca wojsk NATO w Afganistanie, generał John Campbell. Fot. płk Marcin Walczak, HQ ISAF

***
4 grudnia 2014 roku polscy żołnierze w Bagram przekazali obowiązki kolegom, którzy mają przygotować nową, mniejszą misję “Resolute Support”. W "Aktualnościach Radiowej Jedynki" mówiliśmy też, jak będzie wyglądać nowa, znacznie mniejsza misja NATO w Afganistanie, która ma rozpocząć się w 2015 r. i w której Polska ma wziąć udział.

(Polskie Radio/asz/pg/ag)

Czytaj także

Lato z Radiem w Afganistanie: "Pamiętaj, nie jesteś tu sam"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 10:32
- Chcieliśmy dać Wam coś szalonego, zakręconego i niezwykłego. W tym roku symbolem Lata z Radiem jest foka i postanowiliśmy ją dowieźć tutaj - powiedział Roman Czejarek, wręczając Helę dowódcy XIII zmiany generałowi brygady Markowi Sokołowskiemu.
rozwiń zwiń