Działka budowlana, na której nie można budować

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 05:00
Słuchacz Jedynki za fragment działki, który jest położony wzdłuż drogi powiatowej, płaci podatek jak za działkę budowlaną, choć nic nie może na tej ziemi wybudować. Dlaczego tak się dzieje?
Audio
  • Problem z działką budowlaną wzdłuż drogi (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/ Jedynka)
Co można zabudować działkę budowlaną położoną wzdłuż drogi powiatowej?
Co można zabudować działkę budowlaną położoną wzdłuż drogi powiatowej?Foto: Glow Images/East News

Pracownica Wydziału Planowania w gminie Głusk, w której zaistniał ten przypadek, wyjaśnia że na mocy ustawy o gospodarce nieruchomościami drogi, które są określonych szerokości, w czasie podziału geodezyjnego muszą być wyznaczone zgodnie z rysunkiem planu. - Domyślam się, że w tej sytuacji nie było jeszcze geodezyjnego wydzielenia, bo wówczas nie mówilibyśmy o tym, że ten pan musi płacić podatek - mówi urzędniczka.

Romualda Wójcik z Wydziału Geodezji Starostwa Powiatowego w Lublinie wyjaśnia, że według ewidencji gruntów i budynków do gruntów zabudowanych wliczają się także tereny pod dojazdami, tereny zielone i ogródki. - Nawet jeśli ten pan zasadzi tam pomidory, też jego grunt będzie należał do użytku B - wyjaśnia. I należny będzie podatek tej samej wysokości co za działkę budowlaną. Na lini zabudowy nie można jednak zmienić jej na grunty rolne.

W sprawie wypowiedział się także poseł Piotr Zgorzelski, przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać
Prowadził:
Janusz Weiss

Goście: Pracowniczka Wydziału Planowania w Gminie Głusk, Romualda Wójcik z Wydziału Geodezji Starostwa Powiatowego w Lublinie, poseł Piotr Zgorzelski, przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej

Data emisji: 4.12.2014
Godzina emisji: 17.30

(sm/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkanie od dewelopera: na co trzeba zwrócić uwagę

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 07:30
- Po wejściu nowej ustawy mamy dokładnie określone elementy umowy z deweloperem - powiedziała radca prawny Iwona Kałuża w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłopoty z ogrodzeniem pastwiska. Jakich zasad należy przestrzegać?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 03:30
Nadzór budowlany nakazał słuchaczowi rozebranie ogrodzenia wokół pastwiska. - Ogrodzenie musi spełniać warunki techniczne - mówi specjalistka. Jakie?
rozwiń zwiń