Od fantazji do nauki. Opowiadania Piotra Goćka

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 19:00
Historie zabawne, poruszające, ironiczne oraz apokaliptyczne. Piotr Gociek jest autorem zbioru opowiadań fantastyczno-naukowych "Czarne bataliony".
Audio
  • Dwa godne polecenia zbiory opowiadań (Moje książki/ Jedynka)
Promocja książki Sławomira Cenckiewicza (drugi od lewej) oraz Adama Chmieleckiego (drugi od prawej), Janusza Kowalskiego (pierwszy z prawej) i Anny K. Piekarskiej Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005, w Warszawie. Z lewej prowadzący spotkanie Piotr Gociek.
Promocja książki Sławomira Cenckiewicza (drugi od lewej) oraz Adama Chmieleckiego (drugi od prawej), Janusza Kowalskiego (pierwszy z prawej) i Anny K. Piekarskiej "Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005", w Warszawie. Z lewej prowadzący spotkanie Piotr Gociek.Foto: PAP/Leszek Szymański

''

Pisarz jest zdania, że praca nad opowiadaniami przypomina pisanie wierszy. - To jest jednorazowy akt zakochania się w czymś, w pomyśle, w jakieś poincie. Jest to uczucie, którego nie da się porównać z pisaniem powieści - śmieje się Piotr Gociek, również autor dłuższych form.
Piotr Gociek zwraca również uwagę, że w opowiadaniach pisarze pozostawiają dużą swobodę wyobraźni czytelnika, który może odpowiednio dopowiedzieć sobie szczegóły. Autor przedstawia zarys pewnej sytuacji czy problemu, a w gestii czytelnika jest dopisanie niektórych znaczeń i szczegółów.
Opowiadania zawarte w tomie "Czarne bataliony", jak podkreśla pisarz, miały być blisko spraw realnych oraz pasji Piotra Goćka, jak historia, polityka, media. - Wszystkie te teksty łączy moja głęboka nieufność wobec samozwańczych naprawiaczy świata, tych, którzy chcą za nas decydować - mówi autor.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Marcin Orliński, poeta, krytyk literacki, absolwent filozofii i Piotr Gociek, pisarz, Tadeusz Lewandowski, krytyk literacki

Data emisji: 3.12.2014
Godzina emisji: 20.14
(sm/asz)

Czytaj także

Drażniąca lektura, od której nie sposób się oderwać. "Pewnego dnia w grudniu"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 01:40
Książka Martyny Ochnik szczególnie spodoba się osobom, które lubią literaturę niejednoznaczną, która jest zaskakująca i wciągająca, a jednocześnie powoduje rozdrażnienie, bo nie wiemy czego możemy się spodziewać w kolejnych rozdziałach. Z autorką "Pewnego dnia w grudniu" rozmawialiśmy w magazynie "Moje książki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olśnienie, drogowskaz, pocieszenie. Jaką siłę ma poezja?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 13:28
W jednym ze swych wierszy Wisława Szymborska pisała, że niektórzy lubią poezję. Jednak nie są to wszyscy. Co takiego ma w sobie poezja, co nas przyciąga i sprawia, że ją lubimy?
rozwiń zwiń