Jedna rodzina po dwóch stronach barykady. Za i przeciw komunizmowi

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 06:17
Rodzina zna ich jako Adzia i Maćka. Jeden wspierający komunistyczny system, a drugi przeciwstawiający mu się. Jak wyglądały linie podziałów w tej samej rodzinie w czasach PRL?
Audio
  • "Za" albo "przeciwko" komunistycznej władzy (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Generał Jaruzelski ogłaszający wprowadzenie stanu wojennego
Generał Jaruzelski ogłaszający wprowadzenie stanu wojennegoFoto: Janusz Bałanda Rydzewski / Zbiory Europejskiego Centrum Solidarności

Jan Ledóchowski, to mieszkający na Zachodzie filmowiec i autor dokumentów na temat historii Polski w XX wieku. Jego ostatni film "Wujowie i inni" jest opowieścią o jego dwóch wujach, którzy urodzili się w 1929 roku: Macieju Morawskim, dziennikarzu Radia Wolna Europa i Kazimierzu Morawskim, współpracowniku Edwarda Gierka i gen. Wojciecha Jaruzelskiego.  
Dokumentalista przyznaje, że pomimo istniejących w jego rodzinie różnic politycznych, Maciej Morawski był zdania, że rodzina jest najważniejsza. Jak dodaje, do swoistego pogodzenia pomiędzy wujami doszło dopiero po upadku komunizmu. - Wuj Kazimierz jest kontrowersyjną postacią i do dziś niektórzy członkowie rodziny nie chcą z nim rozmawiać. Jedna z jego kuzynek powiedziała mu kiedyś, że to wstyd, że to robi - mówi filmowiec.
W filmie Kazimierz Morawski opowiada m.in. o tym, jak Breżniew zakazał Edwardowi Gierkowi wpuszczenia papieża Jana Pawła II do Polski. - Gierek tłumaczył, że nie może tego zrobić, bo Jan Paweł II ma polski paszport, na co usłyszał, że służby celne na granicy mają podrzeć papieski paszport - opowiada Jan Ledóchowski. Gierek nie zgodził się, by nie wpuścić papieża i, jak podkreśla dokumentalista, potem został odwołany.
***************

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: Jan Ledóchowski, filmowiec i dokumentalista

Data emisji: 8.12.2014
Godzina emisji: 21.37
(sm/ag)

Czytaj także

Gitowiec - zapomniany król dzielnicy spod ciemnej gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 04:51
Nawijasz kminą? Jak nie, to jesteś obcy i zasługujesz na potępienie. Tak uważali gitowcy, którzy uchodzili za królów dzielnicy i wzbudzali powszechny strach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zalew książek historycznych. "Polacy są rozmiłowani w historii"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 04:18
- Organizując po raz 23. Targi Książki Historycznej dostrzegamy, że Polacy są rozmiłowani w historii - mówi Zbigniew Czerwiński, dyrektor Wydawnictwa Bellona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokojowa rewolucja zaczęła się 4 czerwca. Czy było warto?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 20:39
- Ludzie narzekają i mówią, że wtedy było lepiej. Nie jest mi z tego powodu smutno, nie czuję wściekłości, ani smutku - mówi dziennikarz Polskiego Radia Andrzej Szozda.
rozwiń zwiń