X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jedna rodzina po dwóch stronach barykady. Za i przeciw komunizmowi

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 06:17
Rodzina zna ich jako Adzia i Maćka. Jeden wspierający komunistyczny system, a drugi przeciwstawiający mu się. Jak wyglądały linie podziałów w tej samej rodzinie w czasach PRL?
Audio
  • "Za" albo "przeciwko" komunistycznej władzy (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Generał Jaruzelski ogłaszający wprowadzenie stanu wojennego
Generał Jaruzelski ogłaszający wprowadzenie stanu wojennegoFoto: Janusz Bałanda Rydzewski / Zbiory Europejskiego Centrum Solidarności

Jan Ledóchowski, to mieszkający na Zachodzie filmowiec i autor dokumentów na temat historii Polski w XX wieku. Jego ostatni film "Wujowie i inni" jest opowieścią o jego dwóch wujach, którzy urodzili się w 1929 roku: Macieju Morawskim, dziennikarzu Radia Wolna Europa i Kazimierzu Morawskim, współpracowniku Edwarda Gierka i gen. Wojciecha Jaruzelskiego.  
Dokumentalista przyznaje, że pomimo istniejących w jego rodzinie różnic politycznych, Maciej Morawski był zdania, że rodzina jest najważniejsza. Jak dodaje, do swoistego pogodzenia pomiędzy wujami doszło dopiero po upadku komunizmu. - Wuj Kazimierz jest kontrowersyjną postacią i do dziś niektórzy członkowie rodziny nie chcą z nim rozmawiać. Jedna z jego kuzynek powiedziała mu kiedyś, że to wstyd, że to robi - mówi filmowiec.
W filmie Kazimierz Morawski opowiada m.in. o tym, jak Breżniew zakazał Edwardowi Gierkowi wpuszczenia papieża Jana Pawła II do Polski. - Gierek tłumaczył, że nie może tego zrobić, bo Jan Paweł II ma polski paszport, na co usłyszał, że służby celne na granicy mają podrzeć papieski paszport - opowiada Jan Ledóchowski. Gierek nie zgodził się, by nie wpuścić papieża i, jak podkreśla dokumentalista, potem został odwołany.
***************

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: Jan Ledóchowski, filmowiec i dokumentalista

Data emisji: 8.12.2014
Godzina emisji: 21.37
(sm/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gitowiec - zapomniany król dzielnicy spod ciemnej gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 04:51
Nawijasz kminą? Jak nie, to jesteś obcy i zasługujesz na potępienie. Tak uważali gitowcy, którzy uchodzili za królów dzielnicy i wzbudzali powszechny strach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zalew książek historycznych. "Polacy są rozmiłowani w historii"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 04:18
- Organizując po raz 23. Targi Książki Historycznej dostrzegamy, że Polacy są rozmiłowani w historii - mówi Zbigniew Czerwiński, dyrektor Wydawnictwa Bellona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokojowa rewolucja zaczęła się 4 czerwca. Czy było warto?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 20:39
- Ludzie narzekają i mówią, że wtedy było lepiej. Nie jest mi z tego powodu smutno, nie czuję wściekłości, ani smutku - mówi dziennikarz Polskiego Radia Andrzej Szozda.
rozwiń zwiń