45 lat od lądowania człowieka na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 04:46
"Już stanął na Ziemi!" - tak jeden z naukowców komentował w Polskim Radiu... lądowanie na Księżycu. Radości, wzruszeniu i emocjom nie było końca, gdy po raz pierwszy ludzka stopa dotknęła Srebrnego Globu.
Audio
  • Apollo 11 i pierwszy taki lot w kosmos (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Zdjęcie ze śladem buta człowieka na Księżycu z historycznej misji Apollo 11
Zdjęcie ze śladem buta człowieka na Księżycu z historycznej misji Apollo 11Foto: Glow Images/East News

Prof. Piotr Wolański z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej przypomina, że do lotu na Księżyc doszło w czasach dużego współzawodnictwa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim. - Gdyby do tego lotu nie doszło, to pierwsi by o tym wiedzieli przedstawiciele Związku Radzieckiego, którzy mieli możliwość śledzenia tego lotu - mówi naukowiec.


W tym roku mija 45 lat od momentu, kiedy człowiek wylądował na Księżycu w ramach amerykańskiej misji Apollo 11. To był 20 lipca 1969 roku. Słuchacze radiowej Jedynki śledzili to wydarzenie "na żywo", relacjonowane na antenie tylko u nas, w żadnym innym kraju bloku wschodniego.

43 lata później Polska stała się członkiem Europejskiej Agencji kosmicznej ESA, 45 lat po lądowaniu  na Księżycu powstała Polska Agencja Kosmiczna POLSA, zaś lądownik Phile z polskim przyrządem MUPUS wylądował na jądrze komety Czuriumow Gerasimienko, co uznano za przełomowe wydarzenie w historii badań kosmosu.
***
Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Dorota Truszczak
Gość: prof. Piotr Wolański (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN)
Data emisji: 16.12.2014
Godzina emisji: 23.14
(sm)

Czytaj także

Duchy i byty eteryczne, czyli polskie podróże w zaświaty

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 11:54
- W kulturze zawsze pojawiały się zjawy. Dla wielu ludzi spirytyzm był szansą ocalenia świata, który przy coraz bardziej racjonalnym myśleniu ginął - mówi prof. Anna Mikołejko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy doświadczenia na zwierzętach są konieczne?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 12:21
Sejm pracuje nad ustawą o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych. Prace wzbudzają wiele emocji zarówno wśród zwolenników, jak i przeciwników takich praktyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy przyznawania Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 13:31
Od 1901 roku, co roku 10 grudnia, wręczane są nagrody ufundowane przez Alfreda Nobla - przemysłowca i i naukowca szwedzkiego, wynalazcę dynamitu. Wielokrotnie sposób wyłaniania laureatów był krytykowany.
rozwiń zwiń