X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Robienie zdjęć towaru w sklepie. Prawo po stronie klienta

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 12:51
Nie ma przepisu, który jednoznacznie pozwala lub zakazuje robienia zdjęć w sklepach. Skoro coś nie jest zakazane, to jest dozwolone.
Audio
  • Które sieci godzą się na robienie zdjęć, a które przed tym bronią? (Cztery pory roku/Jedynka)
Sklep jest przestrzenią publiczną, pracownicy nie mają więc prawa ani zabronić nam zrobienia zdjęcia, ani żądać od nas opuszczenia sklepu  - zapewnia w Jedynce prawnik Jakub Pietrusiak
Sklep jest przestrzenią publiczną, pracownicy nie mają więc prawa ani zabronić nam zrobienia zdjęcia, ani żądać od nas opuszczenia sklepu - zapewnia w Jedynce prawnik Jakub Pietrusiak Foto: Robin Starset/Flickr/CC BY-NC-SA 2.0

- Prawo stanowi, że jeśli czegoś nie zabrania, to zezwala - zapewnia prawnik Jakub Pietrusiak.

Badania wskazują, że ponad 80 proc. placówek nie zgadza się na robienie zdjęć czy skanowanie metek towarów. - Sieci handlowe boją się, że zostaną galeriami do wystawiania produktów i konsultowania zakupów, natomiast nie będą sprzedawały - uważa Sebastian Starzyński. Najbardziej wobec takich praktyk konsumenckich oponują dyskonty. - Boją się porównywania cen. Reklamują się jako najtańsze, ale nie zawsze są najtańsze. Wykorzystują mechanizm, że cen wielu produktów nie pamiętamy i na nich można realizować marżę - wyjaśnia.

Jakub Pietrusiak podkreśla, że nie ma jednoznacznego przepisu, który zabraniałby robienia zdjęć w sklepach i mamy prawo pytać, na jakiej podstawie jesteśmy na przykład wypraszani ze sklepu. Najczęściej przytaczany jest wtedy argument, że fotografowanie narusza prawa autorskie i własność intelektualną sklepów lub jest naruszeniem miru domowego. - Sklep jest przestrzenią publiczną, pracownicy nie mają więc prawa ani zabronić nam zrobienia zdjęcia, ani żądać od nas opuszczenia sklepu. Pracownicy nie mogą też w jakikolwiek sposób kierować nas do wyjścia, bo stanowi to naruszenie nietykalności fizycznej, ani też grozić wezwaniem policji, co stanowi groźbę karalną, bo wezwanie jest bezpodstawne - wyjaśnia prawnik.

Goście radiowej Jedynki wymieniają inne chybione argumenty pracowników sklepów, a także wskazują na dobre praktyki handlowe.

***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Goście: Jakub Pietrusiak - prawnik z kancelarii AKLegal oraz Sebastian Starzyński, prezes instytutu badawczego ABR Sesta
Data emisji: 7.01.2015
Godzina emisji: 11.20 i 11.40

(asz/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rękojmia, gwarancja, reklamacja. Rewolucja na zakupach

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 15:17
Prezenty na Święta Bożego Narodzenia będziemy jeszcze kupować na starych zasadach, natomiast już podczas noworocznych wyprzedaży skorzystamy z Ustawy o prawach konsumenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o prawach konsumenta - zmiany, o których warto wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 18:00
Od 2015 roku w ustawie o prawach konsumenta zaszły zmiany. Zostały unormowane zasady zakupów przez telefon, zakupów w sieci, u akwizytora i te tradycyjne.
rozwiń zwiń