Kodeks wyborczy do poprawki. Będą zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 17:33
W czwartek prezydent Bronisław Komorowski skieruje do Sejmu projekt zmian w Kodeksie wyborczym, który zakłada m.in. kadencyjność członków Państwowej Komisji Wyborczej.
Audio
  • Kodeks wyborczy do poprawki. Będą zmiany? (Popołudnie z Jedynką)
Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się 25 października  poinformował w specjalnym oświadczeniu prezydent Bronisław Komorowski
Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się 25 października – poinformował w specjalnym oświadczeniu prezydent Bronisław KomorowskiFoto: Glow Images/East News

Wybory samorządowe 2014. Serwis specjalny >>>

Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, zaznaczył w radiowej Jedynce, że  ruch Bronisława Komorowskiego nie jest żadnym zaskoczeniem, a obszary zmian są czytelne.

- Chodzi przede wszystkim o kwestię kadencyjności PKW, o liczenie głosów, o kształt urn wyborczych i kart do głosowania, a także o dobre, sprawne przedstawienie informacji - wyjaśnił gość Jedynki.

Poseł PiS Grzegorz Schreiber mówił natomiast, że w tym temacie nie ma możliwości równoprawnej dyskusji. - Już dawno przedstawiliśmy projekt zmian, liczyliśmy się z tym, że nadejdą inne projekty i zostaną objęte wspólną debatą. Tak się jednak nie stało - zaznaczył polityk.

Według niektórych parlamentarzystów system, który obowiązywał do tej pory był "wygodny dla świata polityki". Chodzi o próg wyborczy, sposób finansowania partii i kampanii wyborczych. Senator Marek Borowski tłumaczył, że to naturalna rzecz, że pewne struktury, które się utworzyły, a następnie osadziły w nowatorskim systemie, zaczynają wykorzystywać przepisy na własną korzyść.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Olgierd Dziekoński (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta), senator Marek Borowski, Grzegorz Schreiber (poseł PiS)

Data emisji: 7.01.2015

Godzina emisji: 16.26

mr,tj

>>>Zapis całej debaty

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiany w prawie wyborczym? Sejm odrzucił projekt Prawa i Sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 12:49
Sejm, głosami koalicyjnych klubów PO i PSL, odrzucił w piątek zaproponowany przez PiS projekt zmian w Kodeksie wyborczym, który zakładał m.in. zmianę sposobu wyłaniania Państwowej Komisji Wyborczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wybory zostały sfałszowane". Nie będzie śledztwa ws. wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 16:15
Warszawska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o sfałszowaniu wyborów samorządowych. O możliwym przestępstwie znieważenia funkcjonariusza publicznego zawiadomił prokuraturę członek jednej z komisji wyborczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prace nad prezydenckim projektem zmian w Kodeksie wyborczym na finiszu

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 17:10
W przyszłym tygodniu do Sejmu ma trafić prezydencki projekt zmian w Kodeksie wyborczym, zakładający m.in. kadencyjność Państwowej Komisji Wyborczej - poinformował minister w kancelarii prezydenta Olgierd Dziekoński.
rozwiń zwiń