Związki zawodowe naciskają na rząd

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2015 12:20
W poniedziałek odbędzie się spotkanie ministra pracy ze związkowcami i pracodawcami na temat nowej formuły współpracy trójstronnej.
Jan Guz
Jan GuzFoto: Wojciech Kusiński/PR

Centrale związkowe podtrzymały ogłoszone kilkanaście dni temu pogotowie strajkowe, domagając się natychmiastowych negocjacji z rządem i spotkania z premier Ewą Kopacz. Związkowcy chcą wrócić do swoich postulatów z września 2013 roku, dotyczących "umów śmieciowych", podwyższenia wieku emerytalnego i emerytur pomostowych. Chcą także rozmawiać o sytuacji poszczególnych branż.

O żądania związkowców i możliwe formy kompromisu zapytamy w poniedziałek (26.01) o godz. 8.15 Jana Guza, lidera OPZZ, który będzie gościem "Sygnałów dnia".

Minister pracy deklaruje gotowość do rozmów ze związkowcami na każdy temat, ale zarazem nie pozostawia złudzeń - fundamenty ustawy emerytalnej się nie zmienią. Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że ustawa wydłużająca wiek emerytalny przeszła całą ścieżkę legislacyjną, włącznie z oceną Trybunału Konstytucyjnego, który uznał ją za zgodną z ustawą zasadniczą.

***

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(ag)

Czytaj także

Rolnicy szykują się do strajku powszechnego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 11:30
Porozumienie rządu z lekarzami i górnikami nie oddala widma kolejnych protestów. Do strajku powszechnego szykuję się Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. Alarmuje, że sytuacja finansowa w branży jest nie do zaakceptowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Związkowcy nie zawiesili pogotowia strajkowego. Chcą rozmów z premier Kopacz

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 21:59
Liderzy trzech central związkowych - NSZZ "S", Forum ZZ i OPZZ - zwrócili się w piśmie do premier Ewy Kopacz o natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji na bazie postulatów zgłoszonych przez stronę związkową podczas wrześniowych protestów 2013 r. w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masowe protesty? PiS broni związkowców, Platforma krytykuje

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 19:03
Związki zawodowe przypominają swoje postulaty sprzed kilku miesięcy i chcą rozmawiać z Ewą Kopacz. Politycy, którzy gościli w "Pulsie Trójki" nie byli zgodni w ocenie postawy związkowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sterniczki: związkowcy walczą nie tylko o swoje prawa

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 12:20
Związek zawodowy "Solidarność" ogłosił pogotowie strajkowe i postawił rządowi ultimatum. Oczekuje rozpoczęcia negocjacji przed 31 stycznia. Z premier Ewą Kopacz związkowcy chcą dyskutować o emeryturach pomostowych, umowach śmieciowych, patologiach w agencjach pracy tymczasowej i elastycznym czasie pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister pracy i polityki społecznej: fundamenty ustawy emerytalnej się nie zmienią

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2015 11:02
Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że ustawa wydłużająca wiek emerytalny przeszła całą ścieżkę legislacyjną, włącznie z oceną Trybunału Konstytucyjnego, który uznał ją za zgodną z ustawą zasadniczą.
rozwiń zwiń