Jałta 70 lat później. Kluczowa konferencja dla dzisiejszej Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 04:22
Stalinowi najbardziej zależało na zapewnieniu jak największej strefy wpływów Związku Radzieckiego. Dla Roosevelta najważniejsze było jak najszybsze zakończenie wojny, a dla Churchilla załatwienia sprawy Niemiec.
Audio
  • Konferencja jałtańska 70 lat później (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Konferencja Wielkiej Trójki w Jałcie. Od lewej:  Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt i Józef Stalin
Konferencja Wielkiej Trójki w Jałcie. Od lewej: Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt i Józef StalinFoto: wikipedia/domena publiczna

Mija 70 lat od rozpoczęcia konferencji jałtańskiej trzech mocarstw, która miała decydujący wpływ m.in. na kształt granic Polski. - Powodem zwołania konferencji jałtańskiej Wielkiej Trójki były wydarzenia na froncie wschodnim i to, że Europa dostawała się pod błyskawiczne panowanie Józefa Stalina. Wcześniej nie było podziału na strefy wpływu i Winston Churchill obawiając się tego dążył do zwołania konferencji - opowiada prof. Janusz Zuziak, historyk wojskowości z Akademii Obrony Narodowej.
Gość radiowej Jedynki przyznaje, że miejsce spotkania nie jest bez znaczenia, bo Stalin nie chciał opuszczać Związku Radzieckiego. W Jałcie czuł się jak gospodarz i dawało mu to przewagę nad pozostałymi uczestnikami konferencji. W audycji zwrócono uwagę, że zostało to wykorzystane w przygotowaniach do konferencji, m.in. poprzez założenie podsłuchów, mały dostęp do łazienek dla gości itp. - Stalin codziennie otrzymywał od swoich podwładnych meldunki na temat tego, jak kształtują się nastroje - mówi historyk wojskowości.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Janusz Zuziak (historyk wojskowości z Akademii Obrony Narodowej)

Data emisji: 4.02.2015

Godzina emisji: 21.37

(sm/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy w Wehrmachcie - temat tabu?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 15:29
Po II wojnie światowej nie mówiono dużo o Polakach wcielonych do Wehrmachtu, bo pachniało to zdradą narodową - mówi prof. Eugeniusz Cezary Król, dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zalew książek historycznych. "Polacy są rozmiłowani w historii"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 04:18
- Organizując po raz 23. Targi Książki Historycznej dostrzegamy, że Polacy są rozmiłowani w historii - mówi Zbigniew Czerwiński, dyrektor Wydawnictwa Bellona.
rozwiń zwiń