X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Franciszek Ziejka laureatem nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 14:47
Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora od szesnastu lat przyznawana jest osobom lub instytucjom za szczególne zasługi na polu ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą.
Prof. Franciszek Ziejka - laureat nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora
Prof. Franciszek Ziejka - laureat nagrody im. prof. Aleksandra GieysztoraFoto: dzięki uprzejmosci Fundacja Kronenberga

- Na szczególną uwagę zasługuje bogaty dorobek prof. Ziejki na polu ochrony i promocji polskiego dziedzictwa kulturowego. Uznanie Kapituły konkursu wzbudziło jego wszechstronne zaangażowanie w działalność licznych organizacji pielęgnujących dorobek kulturowy w kraju i za granicą. Warto podkreślić także jego wyjątkową troskę o rewitalizację zabytków Krakowa oraz wspieranie rozwoju instytucji kultury tego miasta - mówił Krzysztof Kaczmar, prezes Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, co roku przyznającej Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora.
Prof. Franciszek Ziejka to wybitny naukowiec i jednocześnie zasłużony działacz polskiej kultury. Opublikował prawie 300 prac naukowych oraz ponad 600 artykułów o tej tematyce. Jako rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego przyczynił się do rozkwitu krakowskiej uczelni, modernizując Bibliotekę Jagiellońską oraz budując nowy kampus. Ochronę zabytków i troskę o dziedzictwo traktuje jako misję osobistą, działając w wielu aktywnych na tym polu instytucjach, m.in.: jako przewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa, Rady Muzeum Narodowego w Krakowie oraz członek Rady Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Zamku Królewskiego na Wawelu. Udziela się także na wielu frontach, współpracując ze Stowarzyszeniem Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz Komisją Naukową Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Z jego inicjatywy odbyło się wiele konferencji przybliżających kulturę polską społeczeństwu francuskiemu. To nie jedyna działalność profesora poza granicami naszego kraju - będąc wykładowcą na Uniwersytecie w Lizbonie założył pierwszy w historii Portugalii lektorat języka polskiego.

Różnorodne zainteresowania prof. Franciszka Ziejki potwierdza jego działalność w wielu organizacjach: aktywnie uczestniczy w pracach Komisji ds. Etyki w Nauce przy Polskiej Akademii Nauk, piastuje również funkcję przewodniczącego Fundacji Sapere Auso – Małopolskiej Fundacji Stypendialnej. Zasiada w jury Nagrody Województwa Małopolskiego Ars Querendi przyznawanej za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury oraz Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego – za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski. Z wykształcenia polonista i historyk kultury.
***

Nagroda imienia profesora Aleksandra Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy od 1999 roku za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego w takich dziedzinach jak: działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna; utrwalanie i ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą; przedsięwzięcia samorządowe służące ochronie dziedzictwa kulturowego; indywidualne i zbiorowe inicjatywy mające na celu gromadzenie oraz ochronę śladów i pamiątek dziedzictwa kulturowego; upowszechnianie wiedzy o potrzebie i metodach ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce.

Wśród dotychczasowych Laureatów znaleźli się: m.in. prof. Norman Davies – wybitny brytyjski historyk i wnikliwy badacz dziejów Polski, prof. Andrzej Tomaszewski, Jan K. Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Nagrodą Gieysztora nagrodzono także takie instytucje jak m.in. kierowany przez Jerzego Waldorffa Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami, czy Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu.
(Fundacja Kronenberga/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Norman Davies laureatem Nagrody im. Gieysztora

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 07:00
Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego.
rozwiń zwiń