Spór o "Idę". Czy to film antypolski?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 12:10
Obraz Pawła Pawlikowskiego spotkał się m.in. z zarzutem, że może wprowadzić w błąd widzów, sugerując, "że to Polacy wymordowali europejskich Żydów".
Ida zdobyła m.in. nagrodę BAFTA w kategorii: najlepszy film nieanglojęzyczny.
Ida zdobyła m.in. nagrodę BAFTA w kategorii: najlepszy film nieanglojęzyczny. Foto: materiały promocyjne

Taki zarzut postawiła Reduta Dobrego Imienia i zażądała zmian w czołówce filmu. Fundacja, w której radzie zasiada m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Piotr Gliński i Jan Pietrzak, domagała się, by w filmie umieszczono informację o tym, że w latach 1939-1945 Niemcy okupowali Polskę.

Podczas 87. gali wręczenia Oscarów "Ida" Pawła Pawlikowskiego została nagrodzona Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. - Nie widziałem filmu, ale dużo czytałem w tej sprawie. Cieszę się jako Polak z sukcesu, natomiast cieszyłbym się nieporównanie bardziej, gdyby Oscara zdobył np. film o rotmistrzu Pileckim, albo o rodzinie Ulmów, bo to byłby także wkład w dobrze rozumianą polską politykę historyczną - mówił z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński.

OSCARY 2015 - zobacz serwis specjalny >>>

Sporem o "Idę" zajmiemy się w czwartkowych "Sygnałach dnia" (26.02). Naszym gościem będzie Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS. Początek rozmowy o godz. 7.15.

***

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oscary 2015. Tę noc zapamiętamy na zawsze!

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 07:00
Nominacje dla trzech polskich filmów, statuetka dla "Idy", gorące owacje i jęki rozczarowania - tak wyglądała Oscarowa noc w Jedynce.
rozwiń zwiń