Ustalono prawdziwą lokalizację Reduty Ordona

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2015 18:05
W wyniku prac archeologicznych ustalono rzeczywiste miejsce, gdzie stała słynna barykada. Szczegóły dziś późnym wieczorem.
Obelisk Reduta Ordona na warszawskiej Woli. Po ostatnich badaniach okazuje się, że opisywana przez Mickiewicza Reduta znajdowała się na Ochocie
Obelisk Reduta Ordona na warszawskiej Woli. Po ostatnich badaniach okazuje się, że opisywana przez Mickiewicza Reduta znajdowała się na OchocieFoto: Hiuppo/CC/Wikipedia

Reduta Ordona przeszła do polskiej historii za sprawą Adama Mickiewicza. Nie ma chyba ucznia, który nie zapamiętał choćby pierwszych wersów:

"Nam strzelać nie kazano. - Wstąpiłem na działo

I spójrzałem na pole; dwieście armat grzmiało..."

20 lutego odbył się wernisaż wystawy "Nam strzelać nie kazano… Reduta Ordona w Dworze Strzyżew". Jest to prezentacja efektów prac archeologicznych, jakie były prowadzone na warszawskiej Ochocie od 2010 r.

W ich wyniku ustalono prawdziwą lokalizację słynnej Reduty Ordona - umocnień z 1831 roku z czasów wojny polsko-rosyjskiej. Odkryto pozostałości wałów, fosy, a także pochówki zarówno obrońców jak i atakujących Rosjan.

O Reducie Ordona opowie dr Wojciech Borkowski, wicedyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego, które prowadziło badania archeologiczne.

Do słuchania "Naukowego zawrotu głowy" w sobotę 28.02 o godz. 23.34 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja uderza w "Żołnierzy Wyklętych". Szef IPN: zohydzanie pamięci o polskich bohaterach

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 21:47
Rosyjska Federalna Służba Archiwalna opublikowała dokumenty, mające według niej dowodzić, że żołnierze polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego byli "wspólnikami nazistów". To działania wzorowane na najgorszym okresie komunistycznej propagandy - uważa IPN.
rozwiń zwiń