Superkomputer idzie na wojnę z hakerami

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 10:04
Cyberwojna wisi w powietrzu, hakerzy ukradli miliony z banków na całym świecie, dane klientów jednej z firm wyciekły do Internetu... Ale czy ktoś to w ogóle kontroluje?
Naszym przewodnikiem po Pracowni Bezpieczeństwa Teleinformatycznego w Wojskowym Instytucie Łączności był jej kierownik podpułkownik dr inż. Bartosz Jasiul
Naszym przewodnikiem po Pracowni Bezpieczeństwa Teleinformatycznego w Wojskowym Instytucie Łączności był jej kierownik podpułkownik dr inż. Bartosz JasiulFoto: WIŁ

Tak. Poznałem jedno z miejsc, w którym wirusy, robaki i inne złośliwe oprogramowania nie mają prawa przeżyć. To Wojskowy Instytut Łączności w Zegrzu Południowym od lat prowadzący badania nad cyberprzestępczością.

Jednostka wojskowa tuż nad Zalewem Zegrzyńskim. Brama, szlaban, żołnierz. Po otrzymaniu przepustki wjeżdżam, żołnierz pokazuje mi, gdzie mam jechać. Trochę błądzę między koszarami i zasiekami. W końcu jestem. To tutaj - w Wojskowym Instytucie Łączności powstanie niedługo Laboratorium Analiz Ataków Cybernetycznych. Wita mnie kierownik Pracowni Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ppłk dr inż. Bartosz Jasiul.

I od razu pokazuje mi dawny magazyn, w którym ma powstać laboratorium. Na razie są tam spróchniałe deski na podłodze, dziurawe ściany i sufit. Ale już niedługo - kłódka zapewne zamieni się w zamek elektromagnetyczny, a wstęp do środka będą mieli nieliczni.

To tutaj bowiem będzie biło serce laboratorium - superkomputer. W tym niewielkim parterowym budynku zajmie on powierzchnię około 30 m2. Maszyna ma wychwytywać i analizować wszelkie zaburzenia w ruchu sieciowym. WIŁ ma juz doświadczenie na tym polu, ale dzięki nowemu laboratorium jego pracownicy będę mogli dokładniej analizować złośliwe oprogramowania, testować odporność systemów na ataki cybernetyczne, w końcu aranżować cyberwojny w celach szkoleniowych. Dzięki połączeniu z Polskim Internetem Optycznym PIONIER, naukowcy z WIŁ-u będą mogli prowadzić eksperymenty z innymi instytutami badawczymi w kraju i wymieniać się wynikami badań.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że nasze komputery czy smartfony - a raczej dane z tych urządzeń - są łatwym łupem dla przestępców. Dlatego ważne jest, by takie urządzenia zabezpieczać przynajmniej podstawowymi programami antywirusowymi. Firmy na całym świecie wydają krocie, żeby chronić swoje systemy teleinformatyczne. Ale przestępcy są chytrzy. - Stosują różne metody zaciemniania, które uniemożliwiają istniejącym systemom skuteczne wykrycie ataków - tłumaczy mój przewodnik. - Z drugiej strony powstają też całkowicie nowe sposoby przełamywania zabezpieczeń.

Kamil Gleba i Przemysław Bereziński w instytucie zajmują się m.in. analizą anomalii w ruchu sieciowym. Pokazują mi skomplikowane programy, w których ja widzę niestety jedynie krzaczki. Oni zaś dzięki tym narzędziom natychmiast potrafią odczytać, kiedy pojawia się zagrożenie, określić rodzaj infekcji i zapobiec jej skutkom.

Za pomocą takich złośliwych programów cyberprzestępcy mogą paraliżować pracę przedsiębiorstw, narażając je na ogromne straty. Co gorsze, w skrajnych przypadkach mogą także atakować systemy odpowiedzialne za bezpieczeństwo państw.

- Na powstaniu Laboratorium Analiz Ataków Cybernetycznych mogą skorzystać wszyscy - wyjaśnia Bartosz Jasiul.

W ramach projektu powstanie m.in. portal, na którym będą zamieszczane informacje o najnowszych trendach w cyberprzestępczości. O zagrożeniach będą informowane firmy, banki czy instytucje rządowe. Instytut chce współpracować także z Policją, Ministerstwem Obrony Narodowej, NATO i innymi instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Czy to wystarczy, by skutecznie walczyć z hakerami? Mam wrażenie, że dzięki najnowocześniejszemu sprzętowi i zapałowi ekspertów z Wojskowego Instytutu Łączności w tej trwającej cyberwojnie będziemy mieli szansę zdobyć znaczną przewagę nad przestępcami, a nawet ją wygrać.

Krzysztof Horwat

Czytaj także

Przez cyberataki duże firmy tracą nawet 575 mld dolarów rocznie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 09:00
Firmy są świadome zagrożeń płynących z cyberataków, ale nie zawsze skutecznie się przed nimi zabezpieczają. Choć wydatki polskich firm na cyberbezpieczeństwo to już ponad 5 proc. budżetów, to urządzenia mobilne pracowników często nie są odpowiednio chronione. W podnoszenie świadomości zagrożeń inwestuje tylko 65 proc. przedsiębiorstw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hakerzy obrabowali 100 banków na blisko miliard dolarów

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 12:30
Ta kradzież bije na głowę największe w historii napady na banki. W dwa lata okradziono 100 instytucji finansowych z USA, Chin, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Rosji a także Polski, łącznie na kwotę blisko miliard dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żyjemy w domu wielkiego brata

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 18:50
Telewizory nagrywają to, co mówimy w domu. Hakerzy okradają nas, bo w sieci umieściliśmy o jedną informacją za dużo...
rozwiń zwiń