Historia i obecny stan wiedzy o in vitro

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 16:37
Zapłodnienie in vitro wciąż wzbudza wiele emocji u zwolenników i przeciwników tej metody w naszym kraju.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: East News/Glow Images

Do  Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o in vitro. W Polsce do tej pory nie ma uregulowań prawnych dotyczących in vitro, chociaż pierwszego zapłodnienia pozaustrojowego u człowieka dokonał u nas prof. Marian Szamatowicz z Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej w Białymstoku (obecnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku) w 1987 roku.

Od niedawna Ministerstwo Zdrowia finansuje procedurę in vitro pacjentom spełniającym warunki określone w "Programie Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016".  
W tym roku minie 5 lat od momentu, kiedy to brytyjskiemu biologowi Robertowi Geoffreyowi Edwardsowi Uniwersytet Medyczny Instytut Karolinska przyznał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za opracowanie metody zapłodnienia pozaustrojowego, czyli za in vitro.   Współpracownikiem brytyjskiego naukowca był ginekolog Patrick Steptoe.

Pierwszą osobą, która przyszła na świat w wyniku zastosowania tej metody była Louise Brown, a stało się to 25 lipca 1978 roku. Szacuje się, że od tego czasu na świecie, w wyniku zapłodnienia in vitro urodziło się kilka milionów dzieci, wśród nich są także dzieci urodzone w Polsce.

Na pytanie czy in vitro jest, czy nie jest zagrożeniem dla człowieka, uwzględniając dotychczas zgromadzoną wiedzę naukową, odpowie genetyk prof. Ewa Bartnik.
***

Na "Naukowy zawrót głowy" w sobotę (14.03) o godz. 23.30 zaprasza Dorota Truszczak.

(asz)

Czytaj także

Nie żyje twórca metody "in vitro" Robert Edwards

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 15:56
Brytyjski biolog i fizjolog, laureat Nagrody Nobla, zmarł w wieku 87 lat, po długiej chorobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpłodność to choroba cywilizacyjna. In vitro to jedna z metod jej leczenia

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 09:00
- Jeśli parlament nie uchwali ustawy o in vitro będziemy pracować tak, jak obecnie - mówił w Radiowej Jedynce dr Grzegorz Mrugacz. We wtorek rząd przyjął projekt ustawy i skierował go do dalszych prac w parlamencie. Ministrowie liczą, że ustawa zostanie przyjęta jeszcze przed sejmowymi wakacjami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: in vitro tworzy życie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 12:57
- Jeżeli medycyna potrafi dzisiaj pomóc ludziom walczącymi z problemami niepłodności, to dlaczego politycy PiS i prawicy chcą tego Polakom zabronić? - zastanawiał się w radiowej Jedynce minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
rozwiń zwiń