X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cztery lata po katastrofie w Fukushimie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 10:40
Do dzisiaj Japonia odczuwa skutki zniszczenia elektrowni atomowej. Czy nadal należy się obawiać skutków Fukushimy.
Zniszczenia w elektrowni atomowej w Fukushimie
Zniszczenia w elektrowni atomowej w FukushimieFoto: Flickr/daveeza

Ze względu na znaczne uwolnienie materiałów promieniotwórczych awarię w Fukushimie zakwalifikowano do najwyższego siódmego stopnia w skali INES (podobnie jak awarię w Czarnobylu 25 lat wcześniej). Jednak w Japonii, w porównaniu z Czarnobylem, do otoczenia uwolniło się nie więcej niż 10 procent tego, co na Ukrainie, a powierzchnia obszarów skażonych wokół Fukuszimy nie przekracza sześciu procent powierzchni porównywalnie skażonych w wyniku katastrofy czarnobylskiej. Takie są dane Państwowej Agencji Atomistyki w Warszawie.

Przypomnijmy 11 marca 2011 roku o godz. 14:46 czasu lokalnego północno wschodnie wybrzeże Japonii nawiedziło trzęsienie ziemi o niespotykanej od 140 lat sile 9 stopni w skali Richtera. Po upływie około godziny od tego wstrząsu wybrzeże zalała fala tsunami o dawno niespotykanej w tych okolicach 14 metrowej wysokości. Fala wdarła się do 10 kilometrów w głąb lądu niszcząc miasta, wioski, pola uprawne, lasy, drogi i zakłady przemysłowe. W wyniku kataklizmu zginęło ok. 15 tys. osób, a ponad 5 tys. nadal uważa się za zaginione.

O obecnej sytuacji środowiskowej oraz zdrowotnej w Fukushimie i najbliżej okolicy ponad cztery lata po katastrofie powie prof. Ludwik Dobrzyński - ekspert Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, który właśnie wrócił z Japonii.

***

Do wysłuchania "Naukowego zawrotu głowy" w środę 18.03 o godz. 21.37 zaprasza Dorota Truszczak.

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Japonia całkowicie rezygnuje z energii atomowej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 07:58
W niedzielę zostanie wyłączony ostatni działający w Japonii reaktor atomowy. Akcja potrwa niemal dobę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownicy Fukushimy mieli kontakt z radioaktywną wodą

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 13:39
Sześciu pracowników uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima zostało w środę wystawionych na kontakt z silnie skażoną radioaktywnie wodą, której wyciek nastąpił na skutek niedbalstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japonia: bariera ze zmrożonej gleby powstrzyma wyciek z elektrowni w Fukushimie?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 16:52
Wspierany przez japoński rząd operator siłowni, Tokyo Electric Power Co. (Tepco), rozpoczął realizację przedsięwzięcia, które ma ograniczyć skalę skażenia środowiska radioaktywnymi substancjami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japończyków kłopoty z Fukuszimą

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 09:49
Mija czwarta rocznica trzęsienia ziemi w Japonii. Zginęło wówczas 16 tys. osób, prawie 3 tys. uznano za zaginione, a ok. milion domów uległo zniszczeniu. Niewiele brakowało, a doszłoby do jeszcze większej tragedii – elektrownia atomowa w Fukuszimie uległa poważnej awarii i istniała realna groźba katastrofy nuklearnej.
rozwiń zwiń