Usunięcie organu ochroną przed rakiem?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 07:23
Angelina Jolie znów wywołała debatę na temat profilaktyki antynowotworowej. Aktorka poddała się prewencyjnemu usunięciu jajników.
Angelina Jolie
Angelina Jolie Foto: PAP/archiwum/Abaca

W Polsce rak jajnika jest piątym najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet. Niestety w naszym kraju aż u 80 procent chorych jest on wykrywany w stadium już zaawansowanym.

O profilaktyce raka jajnika (także o profilaktycznym usuwaniu jajników i jajowodów), skali zachorowań, możliwości leczenia, a także dostępności do najnowszych terapii w Polsce opowie dr hab. Lubomir Bodnar z Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

***

Na "Wieczór odkrywców" we wtorek (7.04) o godz. 21.37 zaprasza Krzysztof Michalski.

asz

Czytaj także

Badania jak u Angeliny Jolie na szeroką skalę są niemożliwe

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 14:12
Angelina Jolie przebadała się genetycznie. Ale takie badania są drogie, więc na masową skalę raczej nie jest możliwe przebadanie wszystkich kobiet, czy grozi im rak piersi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Photos for Life - zdjęcia, które pozwalają nadać sens rakowi

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 03:42
Agnieszka Gościniewicz obiecała sobie, że jeśli wyzdrowieje, to będzie chciała "ze swojego pasożyta" wyciągnąć coś dobrego. - Taka myśl dojrzewała we mnie przez cały okres leczenia - opowiada jedna z modelek banku zdjęć "Photos for Life".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największy dramat Polski w walce z rakiem piersi

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 04:02
Choć w Polsce na raka piersi choruje 3-4 razy mniej kobiet niż w Wielkiej Brytanii czy Szwecji, to prawdopodobieństwo wyleczenia mniejsze jest u nas. - To nasz największy dramat - komentuje prof. Tadeusz Pieńkowskiprof. Tadeusz Pieńkowski.
rozwiń zwiń