X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Europa poradzi sobie z greckimi problemami?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2015 14:15
O sytuacji Grecji, która szuka wsparcia w Moskwie mówili w "Europejskim południu" eurodeputowany PO Dariusz Rosati i prof. Bogusław Liberadzki, eurodeputowany SLD.
Audio
  • Czy Greckie kłopoty odbiją się na UE? (Europejskie południe/Jedynka)
Grecki premier Aleksis Cipras podczas spotkania w Moskwie z premier Rosji Dmitrijem Miedwiediewem
Grecki premier Aleksis Cipras podczas spotkania w Moskwie z premier Rosji Dmitrijem MiedwiediewemFoto: EPA/EKATERINA SHTUKINA / RIA NOVOSTI / GOVERNMENT PRESS SERVICE POOL

- Choćby ze względów pedagogicznych nie można zgodzić się na żadną taryfę ulgową wobec Grecji, bo to by oznaczało, że nagradzamy polityków populistycznych, którzy oszukują własny naród - powiedział Dariusz Rosati. Podkreślił, że rząd Aleksisa Ciprasa doszedł do władzy obiecując rzeczy nierealne. Zdaniem Rosatiego, Cipras zdawał sobie z tego sprawę i prowadził cyniczną grę podczas kampanii.

Jak powiedział gość Jedynki, UE pożyczy pieniądze Grecji tylko wtedy, gdy będzie mieć pewność, że nie zostaną one zmarnowane. - To są w końcu pieniądze podatników europejskich - przypomniał. Jego zdaniem dojdzie do porozumienia, bo Grecja właściwie nie ma innego wyjścia.

Rosati powiedział, że wypadnięcie Grecji ze strefy euro nie wiązałoby się z dużym kosztem dla UE. Większym kłopotem byłoby podważenie wiarygodności wspólnej waluty.

- Oczekiwałem, że rezultat wizyty Csiprasa w Moskwie będzie bardziej widoczny i bardziej antyeuropejski. Przyjęcie było dość chłodne - powiedział Bogusław Liberadzki. Po wielu godzinach rozmów oświadczono, że wcale nie występowano o wsparcie finansowe dla Grecji. To w jego opinii oznacza, że Grecja dostała jasny sygnał, by wewnątrz UE rozwiązywać swoje problemy. Rosja pokazuje też, że traktuje UE jako całość i na siłę nie wyciąga Grecji.

Według Liberadzkiego Grecja będzie starała się pozostać w UE - jest próba zrobienia tego z twarzą. Csipras pokazuje swojemu zapleczu politycznemu, że eksplorował wszystkie możliwości, był w Moskwie i jedynym wyjściem jest porozumienie z UE.

W drugiej części audycji arabista prof. Jerzy Zdanowski mówił o mniejszości muzułmańskiej w Europie i potencjalnym zagrożeniu płynącym z jej strony. Gość Jedynki zaznaczył, że ludzi pochodzenia muzułmańskiego mieszkających w Europie podatnych na radykalne hasła jest poniżej 1 proc. Teoretycznie można by każdą taką osobę inwigilować, ale problemem jest jak wykorzenić koncepcję Państwa Islamskiego. - Militarnie Zachód mógłby zniszczyć Państwo Islamskie w kilka dni - powiedział.

Zdanowski powiedział, że korzenie Państwa Islamskiego można odnieść do końca XIX wieku, kiedy rodzi się koncepcja własnej drogi rozwoju świata muzułmańskiego i przekonanie, że wszystko co napływa z Europy jest niewłaściwe.

***
Tytuł audycji: Europejskie Południe
Prowadził: Przemysław Szubartowicz
Goście: Dariusz Rosati, Bogusław Liberadzki, Jerzy Zdanowski
Data emisji: 12.04.2015
Godzina emisji: 12.15

fc/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grecja: koń trojański Rosji w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 17:56
Gdyby słowa przekładały się na politykę, to Moskwę i Ateny łączyłby dziś kordialny sojusz, rozbijający jedność Zachodu wobec konfliktu zbrojnego na Ukrainie.
rozwiń zwiń