Straż miejska skutecznie łączy Polaków

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 00:30
Mieszkańcy miast są wyjątkowo zgodni – nie chcą służby, która ich zdaniem potrafi tylko karać mandatami, a pomaga niechętnie.
Czy Straż Miejska jest mieszkańcom potrzebna? A może służy miastom wyłącznie do wystawiania mandatów i reperowania budżetu?
Czy Straż Miejska jest mieszkańcom potrzebna? A może służy miastom wyłącznie do wystawiania mandatów i reperowania budżetu?Foto: Wikimedia Commons/Serdelll/lic. CC

Kolejne gminy podejmują decyzję o likwidacji Straży miejskiej. Rezygnują z niej m.in. Oleśnica, Czersk, Stalowa Wola, Żory czy Strzegom. Wiele innych przymierza się do takiej decyzji. Czy Straż miejska jest mieszkańcom potrzebna? A może służy miastom wyłącznie do wystawiania mandatów i reperowania budżetu?
W audycji wysłuchamy reportażu Jakuba Tarki pt. "Drogie parkowanie", który podejmuje temat kontrowersyjnych opłat za odholowywanie, przy udziale Straży Miejskiej, źle zaparkowanych samochodów na parkingi depozytowe. Kara za niezgodne z przepisami parkowanie urasta do wysokości 615 złotych. W ocenie kierowców jest niewspółmierna do popełnionego wykroczenia. Przeciętny koszt holowania na odcinku 10 km w Warszawie wynosi ok. 150 złotych, za tę samą usługę zleconą przez Straż Miejską miasto pobiera prawie 500 złotych. Dlaczego różnica jest tak wysoka? Kto na tym zarabia? W końcu - czy kara jest proporcjonalna do wykroczenia?

***

Na Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia" zapraszamy w czwartek (16.04) o godz. 21.14. Program poprowadzi Jerzy Zawartka.

asz/tj

Czytaj także

Aneksja Krymu: ludzka tragedia w cieniu polityki

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 07:47
Rok temu Rosja anektowała Krym. Pod pretekstem obrony rosyjskojęzycznej ludności i przywracania historycznej sprawiedliwości Władimir Putin oderwał półwysep od Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Knebel na media. Jak działała cenzura w PRL?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 12:40
25 lat temu zlikwidowano Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Jak cenzurę wspominają dziś dziennikarze Polskiego Radia?
rozwiń zwiń