X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pracował dla Polski do końca. Profesor Władysław Bartoszewski nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 00:10
- Nie było dnia, żeby nie przychodził do swojego gabinetu. Na poniedziałek przygotowywał bardzo ważne konsultacje polsko-niemieckie - mówiła w radiowej Jedynce rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Audio
  • Wspomnienie o Władysławie Bartoszewskim (Polska i świat/Jedynka)
Władysław Bartoszewski był przyjacielem kanclerza Niemiec Helmut Kohla
Władysław Bartoszewski był przyjacielem kanclerza Niemiec Helmut Kohla Foto: PAP/Archiwum

Prof. Władysław Bartoszewski zmarł w piątek w Warszawie, miał 93 lata. - Cały czas pracował. Można powiedzieć, że zostawił nas zaskoczonych w biegu. Widząc go codziennie, nikt nie spodziewał się, że może nagle odejść - dodała Kidawa-Błońska. Ostatnio Władysław Bartoszewski pełnił funkcję sekretarza stanu i pełnomocnika premiera ds. dialogu międzynarodowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Prof. Piotr Wawrzyk, politolog z UW przypomniał, że w ostatnich 26 latach nazwisko prof. Bartoszewskiego przewijało się w kontekście relacji polsko-niemieckich. - Był najlepszym z możliwych polskich "ambasadorów" - powiedział. Pierwszym i jedynym szefem polskiego MSZ, który wystąpił w Bundestagu z okazji 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej, przyjacielem byłego kanclerza Helmuta Kohla. - Również Angela Merkel przywiązywała bardzo dużą wagę do jego słów. Był postrzegany jako obywatel świata, wielu narodów - mówił politolog.

Wspomnienia Władysława Bartoszewskiego z Auschwitz >>>

Profesor Tomasz Nałęcz przypomniał, że prof. Bartoszewski był również częstym gościem w Pałacu Prezydenckim, nieformalnym doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego. - Jego się po prostu słuchało. Szkoda było przerywać jego wypowiedzi. Pamiętam jak mówił, że absolutnie Bronisław Komorowski nie może jechać do Moskwy i patrzeć na defiladę armii, która dokonała agresji na Ukrainę. Podkreślał, że naszym obowiązkiem jest przypomnieć, iż wojna nie zaczęła się od agresji Hitlera na ZSRR w 1941 roku, ale od napaści Hitlera i Stalina na Polskę w 1939 roku - powiedział Nałęcz. Podkreślił również, że prof. Bartoszewski miał być jedną z najważniejszych osób obchodów 70-lecia zakończenia II wojny światowej w Gdańsku.

ARCHIWALNE NAGRANIA PROF. WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO W RADIACH WOLNOŚCI >>>

Prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, przypomniał, że prof. Władysław Bartoszewski za działalność podczas II wojny światowej w Żegocie został uhonorowany drzewkiem w Yad Vashem. Dostał też honorowe obywatelstwo Izraela. – Bardzo był z tego dumny. Ten tytuł dawał mu siłę i poczucie, że istnieje porządek na świecie, a to co dobre zostanie wcześniej lub później nagrodzone - powiedział Śpiewak.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski mówił, że zawdzięcza profesorowi wsparcie w kwestii polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego pojednania. - Ilekroć przemawiał w Izraelu lub w Niemczech to zapadała cisza. Nikt nie był w stanie z nim polemizować. Był współtwórcą historii Polski - powiedział Kwaśniewski. Jego zdaniem, niezwykle wartościowe były lekcje historii Bartoszewskiego. - Był chyba ostatnim, który mógł je dawać. Odszedł w typowy dla siebie sposób, na własnych warunkach, szybko - dodał Kwaśniewski.

Natomiast zdaniem byłego szefa MON Janusza Onyszkiewicza, prof. Bartoszewski odegrał szczególną rolę w kwestii zmieniania obrazu Polski antysemickiej.

***

Tytuł audycji: Polska i świat

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Goście: Małgorzata Kidawa-Błońska (rzecznik rządu), prof. Piotr Wawrzyk (politolog UW), prof. Tomasz Nałęcz (doradca Prezydenta RP), prof. Paweł Śpiewak (Żydowski Instytut Historyczny), Aleksander Kwaśniewski (były prezydent), Janusz Onyszkiewicz (były szef MON).

Godzina emisji: 22.10

Data emisji: 24.04.2015

tj/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Bartoszewski nie żyje. Pozostawił po sobie świadectwo

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 21:00
- Moim obowiązkiem nie jest lenić się, tylko jak najwięcej przekazać, także za pomocą słowa pisanego - mówił w jednym z wywiadów w Radiowej Jedynce Władysław Bartoszewski.
rozwiń zwiń