Melchiory 2015. Znamy nazwiska laureatów!

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 09:00
Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "Melchiory" został rozstrzygnięty już po raz 11. Uroczysta gala odbyła się w poniedziałek 25 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Audio
Melchiory 2015. Znamy nazwiska laureatów
Foto: fot. Kinga Pacyga

Najważniejszą nagrodę – tytuł Radiowego Reportażysty Roku – przyznano Annie Dudzińskiej z Polskiego Radia Katowice. Laureatka otrzymała statuetkę Melchiora i nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 zł "za perfekcyjne warsztatowo reportaże, które poruszają wyobraźnię, myśli i uczucia".

W kategorii Inspiracja Roku jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody – statuetki Melchiora. Jedna z nich trafiła do Violetty Rotter-Kozery (TVP Katowice) "za szlachetnie zrealizowany portret Michała Spisaka– kompozytora w Polsce zapomnianego". Drugim nagrodzonym jest Marcin Kołodziejczyk (Tygodnik Polityka) "za wrażliwość społeczną, za bezbłędny słuch na świat i za mistrzostwo formy".

W kategorii Premiera Roku jury wyróżniło dwiema równorzędnymi nagrodami reportaże: "Ten Karski" Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Magdaleny Skawińskiej (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) "za utrwalanie pamięci o bohaterze dwóch narodów, człowieku, który łączył mądrość i odwagę" oraz "Światło na stepie" Katarzyny Michalak (Polski Radio Lublin) "za wstrząsającą opowieść o zesłaniu na Wschód, która jednak pozostawia słuchacza z nadzieją". Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 5000 zł oraz statuetki Srebrnego Melchiora.

Nagrodą Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia uhonorowano natomiast dwie wybitne reportażystki Polskiego Radia: Krystynę Melion ("magnes reportażu, za nią przyszły do radia nowe pokolenia reportażystów") oraz Janinę Jankowską ("iskra reportażu, która rozpala płomienie"). Obie nagrodzone otrzymały statuetkę Melchiora.

Jury konkursu obradowało w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Hanna Krall, Krystyna Melion, Anna Sekudewicz i Maciej Drygas.

Gala Reportażystów Polskich "Melchiory 2015" odbyła się 25 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia  im. Witolda Lutosławskiego. Patronem medialnym wydarzenia była radiowa Jedynka.

Wydarzenie uświetnił swoją obecnością Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze", który w tym roku, jak Polskie Radio, świętuje swój jubileusz.

pg

Czytaj także

Melchiory 2014 przyznane. Oto najlepsi polscy reportażyści

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014 12:00
Ogólnopolski Konkurs Reportażystów MELCHIORY odbył się już po raz 10. Statuetki Melchiora otrzymali autorzy najlepszych reportaży radiowych, prasowych i telewizyjnych.
rozwiń zwiń