Pierre Lemaitre: nawet jeśli moje powieści są złe, to będę krócej cierpiał

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 23:00
- Zostałem pisarzem, bo nigdy nie przestałem opowiadać sobie w głowie pewnych historii - mówi francuski pisarz Pierre Lemaitre.
Audio
  • Rozmowa z Umberto Eco i Pierrem Lemaitrem (Moje książki/ Jedynka)
Pierre Lemaitre podkreśla, że nie jest to wcale pewne, by w wieku 30 lat napisał dobrą książkę. Zaczął pisać w pełni wieku i dzięki temu, nawet jeśli jego powieści są złe, to jak mówi, będzie po prostu krócej cierpiał...
Pierre Lemaitre podkreśla, że nie jest to wcale pewne, by w wieku 30 lat napisał dobrą książkę. Zaczął pisać w pełni wieku i dzięki temu, nawet jeśli jego powieści są złe, to jak mówi, będzie po prostu krócej cierpiał...Foto: Wikipedia Commons/lic. CC BY-SA 3.0/Wikinade

Pierwszą książkę laureat prestiżowej nagrody Prix Goncourt napisał w wieku 55 lat. - Popularność sprawia, że człowiek zaczyna czasem patrzeć na świat w sposób nieco skrzywiony, traci kontakt z rzeczywistością. Ja mam to szczęście, że jestem już stary. Nie ma zbyt wielu korzyści ze starości, ale przynajmniej kiedy na człowieka spada sukces, głowa pozostaje chłodna - przyznaje Pierre Lemaitre.

Pisarz opowiada, że dzisiejsi czytelnicy kryminałów stali się ekspertami i by ich czymkolwiek zadziwić trzeba się mocno napracować. Skąd pomysł, by główny bohater książki był nikczemnego wzrostu, a nie np. alkoholikiem bądź rozwodnikiem? Dlaczego jedna z opisanych w książce francuskiego pisarza kobiet ma monstrualnych rozmiarów tylną część ciała? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Umberto Eco (włoski pisarz, filozof, językoznawca), Pierre Lemaitre (francuski pisarz, laureatem prestiżowej nagrody Prix Goncourt), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 27.05.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pobożność i grzech jak dzień i noc. Rozbudzający zmysły Kair Mahfuza

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 01:21
Nadżib Mahfuz opisał Chan al-Chalili w sposób silnie działający na zmysły. - Znam osoby zakochane w tej części Kairu, które często tam jeżdżą, by pochodzić śladami bohaterów jego książki - mówi Jolanta Kozłowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bernard Werber o spiskach w świecie mrówek

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 11:14
Snują intrygi, walczą przy użyciu coraz doskonalszej broni, biorą niewolników, kochają się - to mrówki, bohaterki fascynującej trylogii autorstwa francuskiego pisarza Bernarda Werbera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O niesamowitej sile przyciągania Libanu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 12:46
Stanisław Strasburger przyznał w Jedynce, że książka "Opętanie. Liban" - którą napisał pod pseudonimem Jan Subart - powstała z jego osobistej fascynacji tym krajem.
rozwiń zwiń