Moralistki, skandalistki i kreatorki stylu. Pierwsze damy Francji

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 03:44
Zachwycały, zadziwiały, szokowały i moralizowały. Pierwsze damy Francji miały różny styl i choć nie zawsze interesowały się polityką, to często wywierały na nią wpływ.
Audio
  • Pierwsze damy Francji (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Carla Bruni-Sarkozy jako celebrytka, modelka i skandalistka obyczajowa nie pasowała do wizerunku pierwszej damy. Na zdjęciu w czasie spotkania z Michelle Obama w 2009 roku
Carla Bruni-Sarkozy jako celebrytka, modelka i skandalistka obyczajowa nie pasowała do wizerunku pierwszej damy. Na zdjęciu w czasie spotkania z Michelle Obama w 2009 rokuFoto: White House Photo by Chuck Kennedy

Żona generała de Gaulle, Yvonne de Gaulle stała dwa kroki za mężem i z dzisiejszej perspektywy może się wydawać bardzo tradycyjna i konserwatywna. Jest wiele anegdot, które opowiadają o tym, że była ona strażniczką moralności w Pałacu Elizejskim i nie pochwalała rozwiązłego stylu życia niektórych polityków. - Yvonne de Gaulle stroniła od polityki, ale z drugiej strony, co zaskakujące, wpłynęła na poglądy męża w kwestii polityki aborcyjnej - mówi Katarzyna Sułkowska, kulturoznawczyni.

Żony prezydentów Francji począwszy od Yvonne de Gaulle, poprzez Claude Pompidou, Anne-Aymone Giscard d’Estaing, Bernadette Chirac, Danielle Mitterrand, Cécilie Sarkozy, Carlę Bruni-Sarkozy, Valérie Trierweiler pełniły funkcję reprezentacyjną u boku mężów. W audycji rozmawialiśmy o tym, jak radziły sobie z wyjątkową rolą, do której nie były przygotowane. Mówiliśmy również o kreacjach pierwszych dam, skandalach, które zaważyły na ich karierach oraz sposobach, w jaki radziły sobie z wrogością.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: Katarzyna Sułkowska (kulturoznawczyni, filolog romański)

Data emisji: 30.06.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/ag

Czytaj także

Saladyn - mądry przywódca dżihadu, który podbił ludzkie serca

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 06:30
"Stałem się wielki, ponieważ wygrałem serca ludzi przez łagodność i dobroć" - mówił o sobie Saladyn, średniowieczny władca islamu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznany front zimnej wojny. 10 milionów zakazanych książek

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 03:33
- Alfred Reisch, autor "Nieznanego frontu zimnej wojny" był konsekwentnym antykomunistą, który chciał przyczynić się do rozpadu bloku pokojowymi metodami - mówi dr Janos Tischler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od słonych potraw do impotencji. Seks i erotyka w II RP

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 03:54
- Wydaje nam się, że II RP to kraj nieskazitelnych dżentelmenów, szykownych dam, patriotów i ludzi, którzy marzą, by Gdynia była największym portem nad Bałtykiem, podczas gdy rzeczywistość była bardziej skomplikowana - mówi Kamil Janicki.
rozwiń zwiń