Urlop z pracą w głowie. Kiedy odpoczniesz?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 11:45
Aż 70 proc. z nas podczas urlopu, zamiast "ładować akumulatory", myśli o pracy. Efekt jest jeden: jesteśmy spięci i zmęczeni.
Dlaczego zamiast korzystać z upragnionego urlopu spędzamy godziny odpowiadając na służbowe maile i kontrolując, co dzieje się w pracy?
Dlaczego zamiast korzystać z upragnionego urlopu spędzamy godziny odpowiadając na służbowe maile i kontrolując, co dzieje się w pracy?Foto: East News/Glow Images

Polacy nie potrafią odpoczywać – alarmują psychologowie. Co zrobić, by wakacyjne wolne spełniło swoje zadanie? – Kiedy wyjeżdżamy, powinniśmy bezwzględnie zostawić w domu, a najlepiej w pracy, telefon, laptop i papiery, które umożliwiłyby nam domknięcie zaległych spraw zawodowych – zaznacza psycholog Agnieszka Adamczyk-Musiał. – Niemyślenie o nich nie jest proste, szczególnie dla pracoholików, ale trzeba spróbować- dodaje. Duże znaczenie ma długość odpoczynku. – Urlop powinien trwać trzy tygodnie. W pierwszym się odstresujemy i zapomnimy o obowiązkach, w drugim będziemy w pełni korzystać z wolnego, w trzecim przygotujemy się na powrót do pracy – stwierdza rozmówczyni. Polacy najczęściej decydują się jednak na 8-14 dni urlopu.

Jak odpoczywać, by wypocząć? Temat ten porusza reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Na wakacjach". Podejmiemy go także podczas dyskusji w studiu.  

***

Na Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia" w czwartek (13.08) o godz. 21.14 zaprasza Olga Mickiewicz.

asz

Czytaj także

Myślisz o pracy w czasie urlopu? Nie musi tak być

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 11:37
Odpowiedzi na ostatnie maile, szybkie sprzątanie biurka, pożegnanie z kolegami z pracy i szczęśliwi wybiegamy do domu. Przed nami kilka tygodni błogiego spokoju - urlop. Ale czy potrafimy w tym czasie zapomnieć o zawodowych obowiązkach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy nie potrafią odpoczywać. Pracują nawet na urlopie

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 11:00
Tylko 64 proc. Polaków potrafi zapomnieć o pracy podczas urlopu. Większość polskich pracowników musi być dostępna telefonicznie nawet podczas wakacyjnego wypoczynku lub nie potrafi się zdystansować od obowiązków zawodowych. Brak wypoczynku może jednak prowadzić do frustracji, depresji oraz wypalenia zawodowego.
rozwiń zwiń