Irena Kosmowska - czołowa kobieta-polityk II RP

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 12:30
Będąc posłanką na Sejm Ustawodawczy II RP Irena Kosmowska należała do wąskiej grupy kobiet na tak eksponowanym miejscu w życiu publicznym.
Irena Kosmowska
Irena KosmowskaFoto: Wikipedia/Domena Publiczna

Irena Kosmowska (1879-1945) była wielką zwolenniczką Józefa Piłsudskiego, ale tylko do zamachu majowego. Najbardziej znana jest z tego, że we wrześniu 1930 roku na wiecu w Lublinie bardzo ostro zaatakowała komendanta nazywając go szaleńcem. Została wtedy aresztowana i za obrazę władzy skazana na pół roku więzienia. Zwolniona za kaucją, ale prokuratura demokratycznej Polski była nieugięta. Przywróciła wyrok pierwszej instancji. Do więzienia na szczęście nie poszła. Została ułaskawiona przez prezydenta Ignacego Mościckiego.

120 lat ruchu ludowego - cykl Bohaterowie Zielonego Sztandaru >>>

Była zakochana w kompozytorze Mieczysławie Karłowiczu i to z wzajemnością. Mogła zostać żoną i matką. Pochodziła z miasta, a jednak poświęciła życie pracy na rzecz wsi. Była jedną z najbardziej znanych działaczek niepodległościowych, ludowych i oświatowych.

***

Na audycję z cyklu "Bohaterowie Zielonego Sztandaru" w niedzielę (23.08) o godz. 15.10 zaprasza Dorota Truszczak

pg/mp

Czytaj także

Nafciarz i krezus, który działał w ruchu ludowym

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 14:33
Władysław Długosz (1864-1937) był mieszczuchem z dziada pradziada, a w dorosłym życiu - nafciarzem i najbogatszym człowiekiem w Galicji.
rozwiń zwiń