X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Irena Kosmowska - czołowa kobieta-polityk II RP

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 12:30
Będąc posłanką na Sejm Ustawodawczy II RP Irena Kosmowska należała do wąskiej grupy kobiet na tak eksponowanym miejscu w życiu publicznym.
Irena Kosmowska
Irena KosmowskaFoto: Wikipedia/Domena Publiczna

Irena Kosmowska (1879-1945) była wielką zwolenniczką Józefa Piłsudskiego, ale tylko do zamachu majowego. Najbardziej znana jest z tego, że we wrześniu 1930 roku na wiecu w Lublinie bardzo ostro zaatakowała komendanta nazywając go szaleńcem. Została wtedy aresztowana i za obrazę władzy skazana na pół roku więzienia. Zwolniona za kaucją, ale prokuratura demokratycznej Polski była nieugięta. Przywróciła wyrok pierwszej instancji. Do więzienia na szczęście nie poszła. Została ułaskawiona przez prezydenta Ignacego Mościckiego.

120 lat ruchu ludowego - cykl Bohaterowie Zielonego Sztandaru >>>

Była zakochana w kompozytorze Mieczysławie Karłowiczu i to z wzajemnością. Mogła zostać żoną i matką. Pochodziła z miasta, a jednak poświęciła życie pracy na rzecz wsi. Była jedną z najbardziej znanych działaczek niepodległościowych, ludowych i oświatowych.

***

Na audycję z cyklu "Bohaterowie Zielonego Sztandaru" w niedzielę (23.08) o godz. 15.10 zaprasza Dorota Truszczak

pg/mp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nafciarz i krezus, który działał w ruchu ludowym

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 14:33
Władysław Długosz (1864-1937) był mieszczuchem z dziada pradziada, a w dorosłym życiu - nafciarzem i najbogatszym człowiekiem w Galicji.
rozwiń zwiń