Wiarygodność złotego pociągu pod znakiem zapytania?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 05:30
- Sprawa złotego pociągu wciąż się toczy, co jest wykorzystywane do promocji miasta, jak również komercyjnie przez firmy handlowe - mówi Piotr Maszkowski, historyk.
Audio
  • Reportaż "Złoty pociąg" Magdy Skawińskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Debata po reportażu "Złoty pociąg" Magdy Skawińskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Miejsce, w którym może znajdować się tunel, wskazywane na mapie przez pana Tadeusza Słowikowskiego w Wałbrzychu. 85-letni emerytowany górnik z Wałbrzycha od 40 lat poszukuje tunelu kolejowego i ukrytego w nim pod koniec II wojny światowej przez Niemców pociągu. Przez lata zbierał zeznania świadków i gromadził dokumentację techniczną
Miejsce, w którym może znajdować się tunel, wskazywane na mapie przez pana Tadeusza Słowikowskiego w Wałbrzychu. 85-letni emerytowany górnik z Wałbrzycha od 40 lat poszukuje tunelu kolejowego i ukrytego w nim pod koniec II wojny światowej przez Niemców pociągu. Przez lata zbierał zeznania świadków i gromadził dokumentację technicznąFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Niemiecki pociąg ze złotem z czasów II wojny światowej, który ponoć odnaleziono w Wałbrzychu rozpala wyobraźnię nie tylko historyków i poszukiwaczy skarbów. Dwaj poszukiwacze twierdzą, że na jego ślad natrafli w sierpniu i od razu zyskał miano złotego pociągu. Za jego sprawą obecnie częściej mówi się, że to Wrocław leży koło Wałbrzycha, a nie jak wcześniej, że Wałbrzych leży koło Wrocławia.

Specjalista w zakresie ochrony zabytków, Piotr Lewandowski uważa, że krzywdę całej sprawie zrobił minister Piotr Żuchowski, który przed kamerami ogłosił, że jest przekonany o istnieniu pociągu. - Niestety nie wiemy na czym opierał swoje przekonanie, ponieważ do tego typu rewelacji należy podchodzić bardzo ostrożnie. Pan minister tak naprawdę uwiarygodnił historię, która nie została zweryfikowana i to jest największy jej problem - mówi prezes Fundacji Thesaurus.

W programie rozmawialiśmy o tym, czy jest możliwe, by po II wojnie światowej Rosjanie nie wpadli na ślad złotego pociągu oraz jakie są nowe wątki w tej sprawie.

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadzi: Olga Mickiewicz

Goście: Piotr Lewandowski (prezes Fundacji Thesaurus, specjalista w zakresie ochrony zbytków), Piotr Maszkowski (historyk, redaktor naczelny miesięcznika "Odkrywca")

Tytuł reportażu: "Złoty pociąg"

Autor reportażu: Magda Skawińska we współpracy z Michałem Wyszowskim (Radio Wrocław)

Data emisji: 10.09.2015

Godzina emisji: 21.14

sm/ag

Czytaj także

"Złoty pociąg" z Wałbrzycha. Marek Biernacki: służby są zainteresowane

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 12:15
- Służby są zainteresowane tym rezonansem, jaki wywołał "złoty pociąg" w Rosji. I nad tym pracujemy - powiedział w "Kontrwywiadzie" RMF FM koordynator służb specjalnych Marek Biernacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szaleństwo wokół "złotego pociągu". Zgłoszono kolejne odkrycie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 07:52
Do starostwa powiatowego w Wałbrzychu wpłynęły trzy zawiadomienia dotyczące odkrycia tunelu kolejowego wraz z wielopoziomowym kompleksem podziemnych korytarzy pochodzących z czasów II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy "złoty pociąg" istnieje? "Mamy na to niezbite dowody"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 14:52
Będziemy współpracować z władzami, czekamy na podjęcie działań przez wojsko. Taką deklarację składają znalazcy tzw. złotego pociągu z Wałbrzycha.
rozwiń zwiń