"Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski". Nowy cykl audycji w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 07:40
We wtorek startuje cykl audycji przygotowanych z okazji 1050-rocznicy chrztu Polski. Audycje będą nadawane raz w miesiącu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W 966 roku Polska została włączona w krąg kultury chrześcijańskiej. Spróbujemy uchwycić historyczno-kulturowe konteksty decyzji Mieszka oraz role świętych - patronów naszego kraju. Ocenimy znaczenie chrześcijaństwa w wiekach średnich i okresie renesansu, przyjrzymy się rozkwitowi państwa polskiego pod berłem Jagiellonów, ale także spróbujemy dociec przyczyn rozkwitu kultu maryjnego w Polsce.

W pierwszym odcinku wyjaśniamy pierwsze, podstawowe pojęcia, które pojawiły się wraz z przyjęciem chrztu przez księcia Mieszka I i jego plemię: chrzest, ksiądz, kościół.

Początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich to ogromne zmiany społeczne, cywilizacyjne, polityczne, którym towarzyszy kształtowanie się nowego rodzaju religijności. Tamte czasy stały się tematem badań i twórczości literackiej w XIX wieku. Opowie o nich prof. Zbigniew Mikołejko, filozof religii.

***

Do słuchania "Kultury w radiowej Jedynce" we wtorek (22.09) o godz. 20.29 zaprasza Michał Montowski.

ag/mc

Czytaj także

Czeszka, Niemka i Rusinka. Przegląd żon Piastów

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 14:57
Dużo obcej krwi płynęło w żyłach książęco-królewskiej dynastii Piastów. Żony pierwszych władców Polski pochodziły zwykle z Czech, Niemiec, albo z Rusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice Mieszka I. Od dziecka mógł być chrześcijaninem...

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 15:30
Książką "Mieszko Pierwszy Tajemniczy" profesor Przemysław Urbańczyk wywołał burzę. Badacz jeszcze raz przyjrzał się archeologicznym znaleziskom oraz historycznym źródłom i uznał, że Mieszko I wcale nie musiał być "stąd".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otton I - świecka głowa europejskiego chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 06:07
- Nigdy imię niemieckie w Europie nie znaczyło w Europie więcej niż w X i XI wieku za saskich i pierwszych salickich cesarzy – pisał niemiecki historyk Leopold von Ranke. Posłuchaj dyskusji polskich znawców epoki.
rozwiń zwiń