X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski". Nowy cykl audycji w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 07:40
We wtorek startuje cykl audycji przygotowanych z okazji 1050-rocznicy chrztu Polski. Audycje będą nadawane raz w miesiącu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W 966 roku Polska została włączona w krąg kultury chrześcijańskiej. Spróbujemy uchwycić historyczno-kulturowe konteksty decyzji Mieszka oraz role świętych - patronów naszego kraju. Ocenimy znaczenie chrześcijaństwa w wiekach średnich i okresie renesansu, przyjrzymy się rozkwitowi państwa polskiego pod berłem Jagiellonów, ale także spróbujemy dociec przyczyn rozkwitu kultu maryjnego w Polsce.

W pierwszym odcinku wyjaśniamy pierwsze, podstawowe pojęcia, które pojawiły się wraz z przyjęciem chrztu przez księcia Mieszka I i jego plemię: chrzest, ksiądz, kościół.

Początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich to ogromne zmiany społeczne, cywilizacyjne, polityczne, którym towarzyszy kształtowanie się nowego rodzaju religijności. Tamte czasy stały się tematem badań i twórczości literackiej w XIX wieku. Opowie o nich prof. Zbigniew Mikołejko, filozof religii.

***

Do słuchania "Kultury w radiowej Jedynce" we wtorek (22.09) o godz. 20.29 zaprasza Michał Montowski.

ag/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czeszka, Niemka i Rusinka. Przegląd żon Piastów

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 14:57
Dużo obcej krwi płynęło w żyłach książęco-królewskiej dynastii Piastów. Żony pierwszych władców Polski pochodziły zwykle z Czech, Niemiec, albo z Rusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice Mieszka I. Od dziecka mógł być chrześcijaninem...

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 15:30
Książką "Mieszko Pierwszy Tajemniczy" profesor Przemysław Urbańczyk wywołał burzę. Badacz jeszcze raz przyjrzał się archeologicznym znaleziskom oraz historycznym źródłom i uznał, że Mieszko I wcale nie musiał być "stąd".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otton I - świecka głowa europejskiego chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 06:07
- Nigdy imię niemieckie w Europie nie znaczyło w Europie więcej niż w X i XI wieku za saskich i pierwszych salickich cesarzy – pisał niemiecki historyk Leopold von Ranke. Posłuchaj dyskusji polskich znawców epoki.
rozwiń zwiń