Łuszczyca - wstydliwy problem. Jak z nią żyć?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 11:30
Blisko milion Polaków cierpi na łuszczycę, chorobę przewlekłą, dokuczliwą i często uważaną za wstydliwą.
Audio
Najczęstszą lokalizacją zmian skórnych są: kolana, łokcie, owłosiona skóra głowy oraz okolica lędźwiowa.
Najczęstszą lokalizacją zmian skórnych są: kolana, łokcie, owłosiona skóra głowy oraz okolica lędźwiowa. Foto: Depositphotos

Łuszczyca to stan zapalny organizmu, który może przyspieszać rozwój miażdżycy, cukrzycy,  otyłości, co istotnie zwiększa ryzyko zgonu z przyczyn sercowo naczyniowych. Wg dostępnych danych ryzyko zawału serca u młodego pacjenta z ciężką łuszczycą jest 3-krotnie większe niż u pacjenta zdrowego.

Łuszczyca wywiera wpływ na stan psychiczny chorego. Najczęstszymi współistniejącymi schorzeniami w łuszczycy są zaburzenia lękowe i depresja, które występują u 20-50 proc. pacjentów, a sami pacjenci unikają kontaktów z innymi ludźmi.

W dyskusji w studiu wezmą udział dr  Irena Walecka - Mazowiecki Konsultant Wojewódzki ds. dermatologii i wenerologii oraz Dagmara Samselska - prezes Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę.

Wcześniej reportaż "Wycofani" Alicji Grembowicz, w którym o tym, jak z nią żyć, łagodzić jej objawy, przełamywać psychiczne bariery opowiadają lekarze i pacjenci.

***

Do słuchania Magazynu Reporterów "Bez znieczulenia" w czwartek (29.10) o godz. 21.14 zaprasza Małgorzata Kownacka.

ag

Czytaj także

Trudne życie z łuszczycą

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 13:12
Rano smaruję się cały, przyklejam na to koszulę i idę do pracy - tak o swoim życiu mówi pacjent z łuszczycą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czasami się ze mnie sypie skóra". Ta choroba bardziej boli psychicznie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 00:30
Wielu chorych mówi, że to schorzenie bardziej boli psychicznie niż fizycznie. Choć łuszczyca nie jest zaraźliwa, reakcje, z którymi spotykają się cierpiący na to schorzenie świadczą o tym, że nie każdy o tym wie.
rozwiń zwiń