Polak, który wymyślił suszarkę do włosów

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 08:45
Michał Doliwo-Dobrowolski był na przełomie XIX i XX wieku uznanym na świecie konstruktorem wielu maszyn elektrycznych.
Suszarka firmy AEG z 1930 roku
Suszarka firmy AEG z 1930 rokuFoto: CC-BY-SA-3.0/Phrontis

W 1899 roku, kiedy świat emocjonował się nadchodzącym nowym stuleciem, Michał Doliwo-Dobrowolski, pracujący w zakładach AEG w Norymberdze na stanowisku głównego inżyniera,  opracował pierwszą suszarkę do włosów. Nosiła nazwę Fön, czyli ciepły, górski wiatr. 

Michał Doliwo-Dobrowolski (1862-1919) - elektrotechnik, elektryk i wynalazca pochodzenia polskiego jest pionierem techniki prądu trójfazowego. W tym roku mija 120 rocznica  zbudowania pierwszej na świecie trójfazowej elektrowni wodnej na Renie w Rheinfelden, do której założenia opracował. W następnych latach współpracował przy projektowaniu elektrowni trójfazowych w Zabrzu i Chorzowie.

O Michale Doliwo-Dobrowolskim, jego przełomowych wynalazkach i patentach opowie Piotr Zarzycki - historyk techniki. Będzie też zagadka dla słuchaczy.

***

Do słuchania audycji "Naukowa baza danych - kulisy odkryć i wynalazków" w sobotę (31.10) o godz. 16.40 zaprasza Dorota Truszczak.

ag

Zobacz więcej na temat: elektrownie wodne technika

Czytaj także

Kolej na Kasprowy Wierch - wyczyn Polaków

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 05:45
- To było przedsięwzięcie bardzo ryzykowne. Przecież kolejka zbudowana jest na skałach. Trzeba było je wyłupać, przygotować podłoże dla podpór, zacementować - mówił o budowie kolejki na Kasprowy Wierch Janusz Sankowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film po retuszu. Co ukryto przed okiem widza?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 08:00
Metki na kostiumach czy operator odbity w elemencie scenografii to tylko niektóre z wpadek, z jakimi muszą radzić sobie montażyści filmowi.
rozwiń zwiń