Schizofrenia - chory, opiekun, lekarz

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 07:00
Wyniki raportu "Schizofrenia. Rola opiekunów w kreowaniu współpracy" malują rzeczywistość chorych w Polsce w ciemnych barwach.
Schizofrenia - chory, opiekun, lekarz
Foto: flickr/CarbonNYC [in SF!]

Młodzi, bezrobotni, wykluczeni. To obraz chorych na schizofrenię. 85 proc. pacjentów z tą chorobą psychiczną traci pracę zawodową, ponad połowa jest na rencie i wymaga opieki. Eksperci podkreślają, że w Polsce zbyt rzadko stosowane są leki w iniekcjach o przedłużonym działaniu, które zmniejszają konieczność kosztownej hospitalizacji chorych na schizofrenię 

Leki na tę chorobę w zastrzykach stosowane są jedynie u 4 proc. chorych. W Austrii wykorzystuje się je u 50 proc. pacjentów ze schizofrenię, w Finlandii u 30 proc., w Belgii u 21,5 proc., a w Niemczech u 9 proc.

O sytuacji chorych na schizofrenię w Polsce, o kosztach społecznych tej choroby i o możliwościach jej leczenia rozmawiać będziemy z gościem "Wieczoru" prof. Marcinem Wojnarem - kierownikiem Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

***

Na "Wieczór odkrywców" we wtorek (1.12) o godz. 21.35 zaprasza Krzysztof Michalski.

IAR/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Schizofrenia. Brak leczenia determinuje życie

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 17:58
- Wiek, w którym atakuje ta choroba, jest czasem, gdy decyduje się wszystko w naszym życiu: podejmujemy studia, prace, łączymy się w pary, mamy dzieci. I nagle to wszystko hamuje schizofrenia - podkreśla prof. Bartosz Łoza.
rozwiń zwiń