X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Powroty". Jesteśmy w domu, mieście okaleczonym

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 10:40
Radiowa Jedynka, Dom Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA zapraszają na słuchowisko - opowieść o losach mieszkańców miasta ruin.
Powroty. Jesteśmy w domu, mieście okaleczonym
Foto: dzięki uprzejmosci Domu Spotkań z Historią

W styczniu 1945 roku do stolicy wkroczyły jednostki Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego, wojska niemieckie wycofały się. Dla Warszawy skończyła się wojna. W 71. rocznicę tych wydarzeń prezentujemy słuchowisko oparte na relacjach z książki "Powroty. Warszawa 1945–46" z serii "Z Archiwum Historii Mówionej", w którym usłyszymy przejmujące historie ludzi powracających do Warszawy w 1945 roku.

Słuchaj także
tronski marcin_4835.jpg
Tędy przeszła śmierć. Zapiski z Powstania Warszawskiego

Z ich opowieści wyłania się wstrząsający obraz zniszczonego wojną, okaleczonego miasta – wszędzie ruiny, wypalone i wyszabrowane domy, zniszczone mosty, zburzone zabytki, pozostałości po powstańczych barykadach, groby na ulicach i w podwórzach. Warszawiacy opisują ciężkie życie w ruinach, w cudem ocalałych domach, codzienną walkę o przetrwanie, poszukiwanie bliskich oraz jedzenia, dachu nad głową i pracy. Miasto było niebezpieczne, krążyły po nim grupy rabusiów. Obowiązywała godzina milicyjna, a do końca wojny zaciemnienie. Wiele ulic i domów było zaminowanych. Polskie i sowieckie jednostki saperskie krok po kroku oczyszczały kolejne kwartały miasta. Pod gruzami i śniegiem leżały tysiące ciał. Wiosną, w obawie przed wybuchem epidemii, rozpoczęto masowe ekshumacje...

***

Słuchowisko "Powroty" na antenie Radiowej Jedynki już w niedzielę (17.01) o godz. 17.10.

Występują: Julia Kijowska (Zofia), Anna Gorajska (Anna), Julia Trembecka (Janina), Marcin Przybylski (Władysław), Wiktor Loga-Skarczewski (Jerzy), Tomasz Olejnik (Tadeusz), Marian Opania (narrator).  

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera. Muzyka: Ignacy Zalewski. Adaptacja i reżyseria: Katarzyna Michałkiewicz. Produkcja: Dom Spotkań z Historią. Współpraca: Teatr Polskiego Radia

asz 

Komentarze1
aby dodać komentarz
datuma2016-01-17 19:17 Zgłoś
Wyśmienite słuchowisko. Dlaczego nie ma podanych powtórek? Dlaczego nie można przesłuchać po emisji? To pytania do Jedynki. Słuchwisko genialne...

Czytaj także

Wspomnienia Cichociemnego ze zniszczonej Warszawy. "Głucha cisza i ruiny"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 08:59
Kapitan Aleksander Tarnawski "Upłaz" jest jednym z dwóch żyjących żołnierzy desantowych nazywanych Cichociemnymi. W radiowej Jedynce opowiedział o tym, jaki widok zniszczonej Warszawy pozostał mu w pamięci.
rozwiń zwiń