Zamach na Kutscherę. Czego wciąż nie wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 14:30
Wyrok na Kutscherę wydano w związku z nasilającym się terrorem wobec ludności cywilnej - łapankami, egzekucjami ulicznymi i transportami do obozów koncentracyjnych.
Miejsce zamachu na Franza Kutscherę
Miejsce zamachu na Franza KutscheręFoto: "Praca zbiorowa: Warszawa. Ku upamiętnieniu dziesięciu lat samorządu stolicy w niepodległej Polsce, nakładem Magistratu miasta stoł. Warszawy", Warszawa 1929, s. 304/Wikipedia/domena publiczna

1 lutego 1944 roku w Warszawie miała miejsce akcja bojowa żołnierzy oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK "Pegaz" wymierzona w dowódcę SS i Policji Franza Kutscherę. Wyrok na Kutscherę wydało kierownictwo Walki Podziemnej (ośrodka dyspozycyjnego Komendy Głównej Armii Krajowej). Po śmierci Kutschery i kilku odwetowych egzekucjach ulicznych niemiecki terror w Warszawie znacznie się zmniejszył.

W przededniu kolejnej rocznicy zamachu przypomnimy jego przebieg, konsekwencje, wspomnimy także żołnierzy, którzy w nim uczestniczyli. Naszym gościem będzie Mirosław Czado z Muzeum Powstania Warszawskiego.

***

Do słuchania audycji "Naukowy zawrót głowy" w środę (20.01) o godz. 21.37 zaprasza Katarzyna Jankowska.

gs/mp

Czytaj także

Apokryfy - literatura, która trwa do czasów współczesnych

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 22:00
Apokryfy to teksty, które nie znalazły się w kanonie pism świętych, niemniej odegrały ważną rolę w kształtowaniu się różnych nurtów religijno-filozoficznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaćwingowie: potęga czasów średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 14:10
- Byli to głównie konni wojownicy, którzy specjalizowali się w nagłych wypadach na tereny sąsiedzkie w celach rabunkowych - mówi o Jaćwingach dr Wojciech Brzeziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pitagoras, czyli od mistyki do matematyki

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 02:09
- Pitagoras jest postacią na poły mityczną. Był jednym z najbardziej zagadkowych i najciekawszych ludzi w historii filozofii - mówi filozof, dr Katarzyna Kasia.
rozwiń zwiń