Polacy toną w długach. Skąd to się bierze?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 10:00
Łączna kwota zadłużenia to ponad 40 miliardów złotych. Czy żyjemy ponad stan, czy niefrasobliwie zaciągamy kredyty?
Młodzi Polacy żyją nierzadko ponad stan. Chcą mieć mnóstwo programów w telewizji i samochody. A nie mają na to pieniędzy
Młodzi Polacy żyją nierzadko ponad stan. Chcą mieć mnóstwo programów w telewizji i samochody. A nie mają na to pieniędzyFoto: Glow Images/East News

Na sumę łącznego zadłużenia składają się niezapłacone rachunki, jak również alimenty, mandaty za jazdę bez biletu oraz kredyty i pożyczki. Według ostatnich badań, liczba dorosłych Polaków posiadających zaległości przekraczające 200 zł z co najmniej 60-dniowym opóźnieniem to blisko dwa miliony osób.

Statystyczny niesolidny dłużnik to mężczyzna w wieku od 35 do 44 lat, mieszkaniec Śląska lub Mazowsza. Jego średnie zaległe zadłużenie wynosi 26 132 zł. Rekordzista ma do spłaty prawie 100 mln złotych.

Skąd to się bierze? Czy jesteśmy jako społeczeństwo zbyt biedni i pożyczki pomagają nam jakoś przetrwać do kolejnej wypłaty? A może też, zachęceni reklamami, zaciągamy kredyty zbyt łatwo, nie zdając sobie sprawy z tego, co naprawdę oznacza ich spłata? Czy na pewno potrzebujemy nowego telewizora, wakacji za granicą, drogiego smartfona?

Reportaż Olgi Mickiewicz "Zadłużeni", po którym dyskusja w studiu z zaproszonymi gośćmi.

***

Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia" w każdy czwartek o godz. 21.14. 4 lutego zaprasza Jakub Tarka.

ag/mk

Czytaj także

Długi seniorów rosną w zastraszającym tempie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 22:40
Pojawiają się alarmujące dane, z których wynika, że w ciągu ostatniego roku przeterminowane zadłużenie polskich emerytów wzrosło o ponad 60 proc. Długi to jednak problem dotykający większości Polaków, a nie tylko starszych osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Próby wyłudzeń kredytów to wciąż częste zjawisko

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 22:29
Tylko w ubiegłym roku odnotowano niemal 20 prób wyłudzeń kredytów dziennie. Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść niemal 700 tys. zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP: trudniej o kredyty mieszkaniowe w IV kwartale 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 11:50
Banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych i dokonały niewielkich zmian w warunkach udzielania kredytów konsumpcyjnych, wynika z informacji Narodowego Banku polskiego na temat sytuacji na rynku kredytowym w IV kwartale 2015 roku.
rozwiń zwiń